chives-5022271_640 szczypiorek

szczypiorek

Szczypiorek to warzywo cebulowe, które  trzeba mieć w ogródku. Oto kilka powodów: udaje się na większości gleb, jest rośliną trwałą, zajmuje to samo miejsce przez kilka lat,  łatwość uprawy sprawia, że może być dostępny do spożycia przez cały rok, jest rośliną o właściwościach leczniczych.

Część jadalna czyli cienkie, delikatne, długie, zielone liście zawierają: witaminę C, prowitaminę A, olejki eteryczne zawierające siarkę, sole mineralne, potas, sód, wapń, magnez, fosfor, kwas siarkowy, kwas krzemowy, chlor.

Szczypiorek możemy sadzić:

wprost do gruntu na przełomie marca i kwietnia,

w uprawie z rozsady wysiewamy nasiona w marcu do skrzynki, którą stawiamy na parapecie w umiarkowanej temperaturze (ok. 10 stopni0), utrzymujemy umiarkowaną wilgotność ziemi, w maju przesadzamy rośliny na miejsce stałe, po kilka w jednym miejscu,

przez podział istniejących już parę lat, okazałych kępek, które wykopujemy  i dzielimy na kilka części, a następnie sadzimy na nowe miejsce.

Pielęgnacja wzrastającej rośliny polega na podlewaniu ( dbamy o utrzymanie umiarkowanej wilgotności) , nie możemy też dopuścić do zachwaszczenia rośliny, aby chwasty nie wrastały nam w kępki szczypiorku, ważne jest przycinanie szczypiorku, roślina nie może zakwitnąć, ponieważ to ją bardzo osłabi. Po pierwszych mrozach przykryjmy kępki liśćmi, słomą czy innym materiałem, aby nie dopuścić do silnego zmarznięcia.

Wykopmy też jesienią kilka dorodnych kępek i przeznaczmy je na pędzenie szczypiorku (przeczytaj jak to zrobić). Dzięki temu będziemy korzystać z jego dobrodziejstw zdrowotnych i smakowych przez cały rok.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *