Start » Headline, Sad i warzywa, Zioła

Pędzenie warzyw czyli ogródek na parapecie.

29 stycznia 2021 0 Komentarzy
pędzenie warzyw

ogródek na parapecie

Już w grudniu możemy rozpocząć tak zwane “pędzenie warzyw”. Jeśli nie pomyśleliście o tym w grudniu, zróbcie to teraz. Dzięki temu, będziecie mieć pod ręką świeże, ekologiczne witaminy. Szczypiorek, pietruszkę, seler i cebulę można pędzić w mieszkaniu.

Szczypiorek: najlepszy do pędzenia jest szczypiorek dwuletni, silną kępkę szczypiorku bez kwiatostanu ( zawsze usuwamy kwiaty, bo bardzo osłabiają roślinę) wykopujemy jesienią, krótko przycinamy i przesuszamy, trzymamy w pomieszczeniu, które zabezpiecza przed mrozem, w dogodny momencie w zimie, moczymy korzenie rośliny w wodzie, a następnie sadzimy w skrzynce czy doniczce w przygotowanej wcześniej ziemi, ustawiamy na parapecie, podlewamy, za 3 do 4 tygodnie będziemy się cieszyć pierwszym zbiorem, z każdej kępy powinniśmy uzyskać, dwa, trzy zbiory, pamiętajmy że, szczypiorek lubi żeby go przycinać.

Pietruszka: do pędzenia wybieramy pietruszkę o krótkim i grubym korzeniu, korzenie mogą być rozwidlone i niekształtne, sadzimy je do doniczek w warstwę ziemi ok. 15 cm.  korzenie nie mogą się ze sobą stykać, rodzaj ziemi nie odgrywa istotnej roli, pietruszka nie potrzebuje dużo światła, a temperatura powinna być wyższa niż 3 stopnie, jednak jeśli jest cieplej nać będzie szybciej wzrastać, najlepsza temperatura to 15 stopni, ziemia powinna być utrzymywana w stanie umiarkowanej wilgoci, przy podlewaniu uważajmy na liście, nie moczmy ich, gdy wykorzystamy zieloną nać, w to samo miejsce wkładamy kolejny korzeń pietruszki.

Tak samo jak z pietruszką postępujemy z selerem korzeniowym oraz cebulą. Jeśli przechowujecie cebulę np. w piwnicy, przeglądnijcie ją dobrze, a na pewno znajdziecie taką, która zaczyna wypuszczać szczypior, w pierwszej kolejności takie cebule wybierzcie do pędzenia.

Dzięki pędzeniu warzyw cieszymy się świeżą, ekologiczną, niczym nie pryskaną, nie nawożoną zieleniną przez całą zimę.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Spam protection by WP Captcha-Free