morwa biała

Morwa biała to drzewo pochodzące z Azji Środkowej. Liście morwy były  podstawowym pokarmem jedwabników. W Polsce morwa pojawiła się dopiero na  przełomie XIX i XX wieku wraz z początkiem produkcji jedwabiu i z tym związanej  hodowli jedwabników. Centrum hodowli jedwabników i przy tym również uprawy morwy powstało w Milanówku.

Wszystkie części rośliny mają wartość leczniczą.

Owoce bogate są w witaminy i antocyjany. W dojrzałych owocach znajduje się dużo cukrów, kwasów organicznych, pektyn i związków mineralnych bardzo zasobnych w żelazo.Wszystkie składniki rośliny zawierają duże ilości garbników, a w nasionach dodatkowo znajduje się tłuszcz bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe. W liściach zaś znajduje się karoten i olejki eteryczne.
Owoce morwy są środkiem lekko przeczyszczającym przy zaparciach i kolkach żołądkowych. Działają wykrztuśnie.
Morwa ma działanie antyoksydacyjne dzięki czemu zapobiega wzrostom złego cholesterolu, jej składniki sprzyjają obniżeniu poziomu cukru we krwi. Bardzo sprzyja odchudzaniu.
Naukowcy sugerują, że stosowanie ekstraktu z liści morwy  obniżaniu prawdopodobieństwa wystąpienia choroby Alzheimera.
Z liści morwy można przyrządzać herbatkę, która działa wzmacniająco.

Owoce morwy można suszyć i kandyzować, można z nich robić soki, kompoty i wina, ale surowe zjadane prosto z drzewa też są smaczne, bardzo słodkie i soczyste.

Jednym słowem samo zdrowie!!!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *