tulipany

Kiedy sadzić cebulki tulipanów?

Cebulki kwiatów można sadzić od początku września do połowy października. Co ważne, nie warto zwlekać z decyzją o sadzeniu, ponieważ tulipany będą miały zbyt mało czasu, aby prawidłowo ukorzenić się przed nadejściem zimy.

Zaleca się, aby sadzenie wykonać od razu po zakupie cebulek kwiatowych, gdyż przechowywane w niewłaściwych warunkach mogą ulec przesuszeniu lub zgniciu.

Cebulki zakupione zbyt wcześnie należy przechowywać w drewnianej skrzynce. Warto pamiętać również o ich przysypaniu suchym torfem, piaskiem lub trocinami. Tak przygotowane cebulki kwiatowe należy przenieść do chłodnego miejsca, w którym będą mogły przeczekać nawet kilka tygodni.

Jakie cebule kwiatowe wybierać do sadzenia?

Do sadzenia nadają się jedynie zdrowe cebulki kwiatów – duże, zdrowe i jędrne, bez widocznych pęknięć, śladów porażenia przez choroby (np. pleśń czy zgniliznę) oraz uszkodzeń mechanicznych.
Nie należy również wybierać cebulek, miękkich, przebarwionych, zwiędniętych, wyschniętych lub pozbawionych łusek okrywających.

Osoby, które zdecydują się wykorzystać cebulki z poprzednich lat, muszą pamiętać o tym, aby przed sadzeniem odpowiednio je zaprawić – dokładnie wymoczyć w roztworze z wody i fungicydu (zgodnie z instrukcją zamieszczoną na etykiecie preparatu).

W czym sadzić cebulki kwiatowe?

Specjaliści zalecają, aby cebulki kwiatowe sadzić w specjalnie skonstruowanych do tego celu osłonkach (dostępnych np. na stronie https://www.sklepogrodniczy.pl/doniczki/doniczki-produkcyjne/oslonki-na-cebule-kwiatowe/), które:

  • umożliwiają tworzenie niepowtarzalnych kompozycji kwiatowych;
  • ułatwiają odpływ nadmiaru wody, chroniąc tym samym cebulki przed gniciem;
  • skutecznie zabezpieczają cebulki kwiatów przed podgryzającymi szkodnikami takimi jak krety, myszy czy nornice;
  • umożliwiają bezproblemowe odszukanie cebulek tulipanów w glebie i wykopanie ich na zimę.

Wybór miejsca do sadzenia

Tulipany to kwiaty, które najlepiej rosną na nasłonecznionym stanowisku, koniecznie w żyznej, wilgotnej, a jednocześnie niezbyt zwięzłej glebie próchniczej, miękkiej, z domieszką torfu bądź kompostu. Przed posadzeniem cebul kwiatów, warto zasilić glebę wolnodziałającym nawozem mineralnym w dawce około 50 g/m2.

Aby uzyskać odpowiednią ziemię do sadzenia cebulek, wystarczy wymieszać zwykłą, uniwersalną ziemię do kwiatów z piaskiem i nawozem. Warto także pamiętać, że tulipany to kwiaty, które słabo rosną na glebach glinianych i w miejscach mokrych – należy więc unikać zbyt intensywnego podlewania. Specjaliści zalecają również, aby co roku zmieniać miejsce uprawy tulipanów, dzięki czemu będą skutecznie chronione przed chorobotwórczymi patogenami.

Przygotowanie gleby

Przed sadzeniem cebulek, należy odpowiednio spulchnić glebę na głębokości około 20-25 cm. Dodatkowo trzeba pamiętać o usunięciu trawy, kamieni, chwastów oraz resztek korzeni. Wszystkie bryłki ziemi należy rozkruszyć, a w razie potrzeby dodać nieco żyznej ziemi kompostowej. Przygotowane w ten sposób podłoże wystarczy zagrabić i pozostawić ziemię, aby opadła i lekko się ubiła.

Cebulki kwiatów umieszcza się w glebie na głębokości około 10-15 cm. Głębsze sadzenie zalecane jest w przypadku większych cebul lub lekkiej i bardziej piaszczystej gleby.

Sadzenie cebulek tulipanów – pojedynczo czy w grupach?

Cebulki tulipanów zawsze należy sadzić w grupach po kilka czy kilkanaście sztuk. Aby kwiaty dobrze się prezentowały, nasadzenia powinny wyglądać jak najbardziej naturalnie. Źle natomiast wyglądają tulipany sadzone w równych rzędach, dlatego przed wkopaniem cebulek, warto ułożyć je na ziemi i ocenić wygląd przyszłej rabaty.

Dobrą praktyką jest sadzenie wysokich tulipanów w odległości 10-15 cm od siebie, zaś niskich odpowiednio bliżej. Szczególnie dobrze prezentują się rabaty, na których przenikają się odmiany tulipanów, o różnych okresach kwitnienia. Dzięki temu, można będzie cieszyć nimi oko od marca do końca maja.

A zimą…

Po przekwitnięciu tulipanów, resztki kwiatów należy oberwać. Rośliny wystarczy podlewać jedynie do czasu, aż zaczną zasychać liście. Później natomiast, cebulki powinny zostać wykopane, oczyszczone, przesuszone i przygotowane w suchym i chłodnym miejscu, do momentu, kiedy będzie można je ponownie zasadzić.

Artykuł sponsorowany

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *