Czym jest tunel foliowy?

tunel-foliowy

Tunel foliowy nazywany jest również szklarnią foliową lub namiotem foliowym. Funkcjonuje również nazwa foliak ogrodowy. Wszystkie te określenia odnoszą się do konstrukcji zbudowanych z rurek PCV lub stelaży metalowych obciągniętych specjalną folią. To, gdzie dokładnie powinien stanąć tunel foliowy w ogrodzie i jak go przymocować do ziemi, opiszemy w następnym akapicie, tutaj skupimy się bardziej na szczegółach konstrukcyjnych.

Szukając gotowego tunelu foliowego w sklepach, musimy podjąć kilka istotnych decyzji. Przede wszystkim ważna jest jego wielkość, gdyż tunele foliowe mogą mieć różne rozmiary (przejrzyj). Inna ważną kwestią jest wybór odpowiedniej folii (biała lub zielona) oraz rodzaj stelaża. To wszystko będzie zależeć od tego, co chcemy hodować w swoim tunelu, jak dużo miejsca możemy przeznaczyć na foliową szklarnię oraz jak długo będziemy chcieli z niej korzystać (są tunele jedno- lub wielosezonowe).

W którym miejscu ogrodu powinien stanąć tunel foliowy?

Przy wyborze odpowiedniego miejsca do postawienia tunelu foliowego musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest ukształtowanie terenu – powinien być on równy, lub delikatnie nachylony w południową stronę. Dobrze jest mieć także w pobliżu źródło wody do podlewania roślin. Poza tym, tunel foliowy powinien stać w miejscu dobrze nasłonecznionym, jego dłuższy bok ustawmy wzdłuż linii północ-południe. Należy uważać także na cień padający z pobliskich budynków lub drzew, z drugiej jednak strony nie należy stawiać tego typu konstrukcji w szczerym polu, gdyż silny wiatr może ją zniszczyć. Należy zatem ustawić foliak w pobliżu np. budynków gospodarczych, jednak tak, aby ich cień nie padał na niego.

Na całe szczęście tunel foliowy nie jest przytwierdzany do podłoża na stałe, ponadto stawi dość lekką konstrukcję, dzięki czemu w razie popełnienia błędu w wyborze odpowiedniego miejsca, można go przenieść. Tu dochodzimy do kwestii związanej ze stabilizowaniem tunelu foliowego. Otóż wystarczy nadmiar folii wkopać do ziemi i dobrze przysypać.

Co warto uprawiać w tunelu foliowym?

W tunelu foliowym można oprawiać niemal wszystko – od popularnych warzyw, takich jak pomidory czy ogórki, aż po egzotyczne gatunki kwiatów. Tunel ogrodowy to także odpowiedź na pytanie jak rosną arbuzy? W naszej szerokości geograficznej trudno wyhodować tego typu owoce, gdyż potrzebują one wyższej temperatury i są wrażliwe na częste zmiany pogody. Jeśli chcemy jeść własne arbuzy, bakłażany albo melony, to najlepszym rozwiązaniem jest postawienie foliowej szklarni w ogrodzie lub na działce.


1 komentarz

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *