IMG_20200624_133412 brzoza II

Brzoza brodawkowata

Brzoza brodawkowata to wyjątkowa roślina zawierająca w sobie bogactwo substancji leczniczych. Warto ją więc mieć na działce, albo chociaż w okolicy. Pedantyczni ogrodnicy unikają jej, ponieważ  liście brzozy skutecznie zaśmiecają teren, ale czy to jest powód żeby rezygnować z brzóz na działce?

Liście brzozy zawierają flawonoidy (hiperozyd, mirycetyna, luteolina), garbniki, saponiny, związki trójterpenowe, kwas askorbinowy, sole mineralne. Dzięki temu mają m. in. działanie moczopędne, wyciąg z liści stosuje się  w schorzeniach dróg moczowych, w kamicy moczowej, pomaga zwalczyć cellulitis, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, lekkie uszkodzenie wątroby. Zewnętrznie zaś można obmywać i okładać zaczerwienioną czy łuszcząca się suchą skórę, działa tez kojąco i łagodząco na skórę głowy. Zbieramy młode listki, najlepiej jeszcze lepkie. Suszymy w cieniu, w przewiewnym miejscu, ułożone w cienkich warstwach. Łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzącej wody, parzymy 10 minut.

Sok z brzozy ma działanie ogólnie wzmacniające, reguluje przemianę materii usuwając szkodliwe produkty z organizmu , przeciwdziała kamieniom moczowym, reguluje pracę wątroby. Sok z brzozy polecany jest szczególnie osobom osłabionym, starszym, rekonwalescentom. Przypisuje się mu też działanie antynowotworowe. Pozyskujemy go w marcu, kiedy zaczną pojawiać się pąki. Pamiętajcie, już nie długo! Nie można tego przegapić, zacznijcie bacznie obserwować brzozy w waszej okolicy. Najlepszy wypróbowany przeze mnie sposób to wywiercenie otworu w pniu ( wybierajcie duże drzewa o szerokim pniu) i umieszczenie w nim rurki, jak na zdjęciu.

IMG_20200327_154101 sok z brzozy III

Pozyskiwanie soku z brzozy

Wypłynie do 5 litrów dziennie przeźroczystego mętnego płynu, nie zapomnijcie zabezpieczyć potem dziurki. Sok ma bardzo fajny delikatny, orzeźwiający smak, niby woda, a jednak jest różnica. Niestety, sok z brzozy możemy przechowywać tylko 4 dni i to najlepiej w lodówce, potem fermentuje i nie nadaje się do spożycia. Możemy jednak sok z brzozy zapasteryzować, zachowując  część substancji odżywczych. Jeszcze lepiej zamrozić w woreczkach albo zrobić nalewkę na spirytusie.

Jest jeszcze tzw. czyr brzozowy, naukowa nazwa to inonotus obliquus -włóknouszek ukośny, to występujący na pniach brzozy grzyb, ważne aby nie pomylić go z hubą, jest nieregularny, raczej czarny. Stosuje się go w nieżytach przewodu pokarmowego oraz uszkodzeniach wątroby. Pomocniczo, przy chorobach nowotworowych, a zewnętrznie do płukania jamy ustnej przy zapaleniach. Jak go użyć: wysuszony czyr rozdrabniamy, łyżkę substancji zalewamy szklanką wody, gotujemy 10 minut, dzielimy na dwie do trzech porcji i pijemy. Obejrzałam moje brzozy, a mam ich sporo, niestety nie znalazłam czyru. Są tego dobre strony, ponieważ czyr choć dla ludzi jest lekarstwem, niszczy drzewa.

Jestem bardzo ciekawa czy Wy go znaleźliście na brzozach, jeśli tak, bardzo proszę podeślijcie zdjęcia.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *