Zapraszam do mojej fotorelacji z budowy kurnika. Konstrukcja częściowo była improwizowana a ogólny plan był tylko w głowie. Projekt został wymyślony na podstawie zdjęć innych kurników dostępnych w sprzedaży ale w każdy miał jakieś swoje wady, a to za mały a to za drogi lub niepraktyczny. Łączny koszt wszystkich materiałów do tego kurnika wyniósł około 300 zł. Spokojnie można to zrobić samemu w kilka dni.

Szkielet kurnika

Najpierw powstał szkielet o rozmiarach 125cm na 250cm i wysokości 125cm. Chciałem aby cały kurnik zbudowany był z powtarzających się elementów więc w tym etapie zastosowałem same kantówki o rozmiarach 1,5cm x 4cm x 250cm.

Ściany kurnika

Ściany zostały zbudowane z desek z wpustem, które są stosowane na podbitkę. Przy kupnie trzeba tylko pamiętać aby wybierać takie sztuki, które nie mają dziur i jak najmniej sęków. Z takiego materiału kurnik staje się ozdobą dla otoczenia.

Zadaszenie

Kolejny etap to podłoga i zadaszenie zrobione z płyty OSB o grubości 1cm. Dach pokryty papą i pozszywany od spodu takerem. Wszystkie miejsca łączeń zostały zabezpieczone uszczelką do okien. Na pierwszym planie część przeznaczona na grzędy z otwieranym dachem na zawiasach , a ta część z oknem to „living-room” dla kur.

Podbudowka

Podbudówka pod całą konstrukcje z kostek brukowych aby elementy drewniane nie spotykały się bezpośrednio z ziemią. Na zdjęciu widać też ścianę z drzwiami zrobionymi z odpadków.

5-wnetrze-kurnika

A to już wnętrze, jedna przestrzeń wypełniona sianem a druga trocinami. Grzęda na miejsce do znoszenia jajek z plastikowego pojemnika. Kury od razu polubiły to miejsce.

Ogrzewanie

Ogrzewanie ceramicznym promiennikiem, to coś co zazwyczaj stosuje się w terrariach. Na początku był 250W ale okazał się za mocny dlatego docelowo zastosowałem promiennik o mocy 50W który włączany jest na całą noc jak na zewnątrz robi się zimno i w zupełności wystarcza. Jak widać na ścinie jest powieszony czujnik temperatury, który wysyła aktualne pomiary do stacji pogodowej w domu.

Kurnik

Końcowy etap to założenie plastikowej siatki i zrobienie wejścia plus jakieś drobne wykończenia dla dekoracji. Część bez dachu zabezpieczyłem poliwęglanem jednokomorowym ale spokojnie można to zrobić również z płyty OSB i wyjdzie to taniej.

Zapraszam też do krótkiej relacji z życia naszych kur i obejrzenia filmu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *