salad-2834091_640

warzywa nietrwałe

Do tej grupy zaliczyć należy warzywa z natury nietrwałe jak: sałata, szpinak, fasola szparagowa, pomidor, jak i warzywa trwałe, ale zbierane w swojej najmniej trwalej postaci jak np. warzywa  z nacią: marchew, pietruszka, burak, cebula, kalarepa. Zaliczamy do nich również natki warzyw jak koperek, szczypiorek, także groch zielony w strąkach, szparagi, rabarbar.

Warzywa liściowe jak sałata czy szpinak, warzywa z nacią jak i natki warzyw, groch zielony, szparagi, rabarbar najdłużej zachowują dobry wygląd i wartość, składowane w temperaturze 0 stopni i przy wilgotności około 90 %.  W tych warunkach można je przechować przez okres do dwóch tygodni, niektóre nawet dłużej. Aby warzywa dobrze się przechowywały powinny być schłodzone zaraz po zbiorze, a także zbierane z pola wczesnym rankiem, kiedy są najmniej nagrzane. Warzywa łatwo zagrzewające się jak np. szpinak czy groch zielony powinny być umieszczone w małych, płytkich, przewiewnych opakowaniach.

Długość okresu składowania większości tych warzyw np. natki warzyw, rzodkiewkę z obciętą nacią, można przedłużyć, stosując opakowania z foli polietylenowej .

Pomidory i ogórki to warzywa o wyższych wymaganiach termicznych, trzymane w niskiej temperaturze od 0 do nawet 8 stopni wykazują tzw. uszkodzenia chłodowe. Pomidory stają się śliskie i wodniste, u ogórków pojawiają na powierzchni tak zwane wgłębne plamy.

Pomidory czerwone, ale nie całkiem dojrzałe należy więc przechowywać w temperaturze ok. 10 stopni i wilgotności 89- 90%, powinny się utrzymać w dobrym stanie ok dwóch tygodni. Ogórki zaś najlepiej trzymać w temperaturze 12 stopni i wilgotności 85-90 %.

Na tym kończę temat przechowywania warzyw, jeśli brakuje Wam jakiś informacji, piszcie do mnie. W miarę możliwości i wiedzy postaram odpowiedzieć.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *