Tak wygląda mój jarmuż, posadzony wiosną w foliowym namiocie, a mróź dochodził już u nas do – 7 stopni. Zaznaczam, że namiot jest otwarty, ponieważ jest tam już tylko …. jarmuż.

Jarmuż

Jarmuż

Nie wszyscy doceniamy tę roślinę, niektórzy wykorzystują jej liście tylko do dekoracji, a to wielki błąd. Liście jarmużu są odporne na mróz, można je zbierać całą zimę i uzupełniać nim skromne o tej porze roku zasoby świeżych warzyw, wzbogacając swoją dietę o nieocenione składniki jakie zawiera ta piękna roślina. Mało tego, niskie temperatury podnoszą walory smakowe jarmużu, sprawiając, że staje się bardziej słodki, zaś zbyt wysoka temperatura powoduje, że liście miękną i są gorzkie.

Możemy sadzić jarmuż wczesną wiosną, bądź później na 6 tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Ja kupuję sadzonki i do tej pory sadziłam je w namiocie foliowym. Plus jest taki, że nie muszę go zabezpieczać, gdy przyjdzie mróz, ale w okresie pierwszych zbiorów jego smak nie był wybitny z powodu przegrzania. Tak więc, na wiosnę zasadzę do gruntu, a jak przyjdą duże przymrozki przykryję przenośnym namiotem z foli lub warstwą słomy. Zbieramy go, gdy liście osiągną rozmiar ok. 20 cm. Najpierw zbieramy liście znajdujące się niżej.

Jarmuż od niedawna jest uznawany za najzdrowsze warzywo kapustne, a to za sprawą zawartego w nim  sulforafanu, jednego z najsilniejszych przeciwutleniaczy chroniący nas przed zmianami nowotworowymi , a także posiadającym właściwość neutralizacji bakterii Helicobacter  pylori. Zawiera również karotenoidy jak beta karoten, luteinę oraz zeaksantynę, która również jest przeciwutleniaczem wymiatającym z naszego organizmu wolne rodniki. Oprócz tego zawiera: chlorofil, który oczyszcza organizm, witaminy: A,C, B1, B2, PP oraz witaminę K, która  chroni prze niektórymi zmianami nowotworowymi np. rakiem wątroby, sole mineralne jak: wapń, magnez, fosfor, żelazo. Można by jeszcze długo wyliczać korzyści zdrowotne jarmużu, ale myślę, że już Was przekonałam.

Jak go więc przyrządzać? Nie jestem zwolennikiem długiego siedzenia w kuchni i zbyt skomplikowanych potraw więc podam Wam bardzo proste przepisy, z których sama korzystam.

Surówka: wybrać młode liście i środkowe pędy, wyciąć z nich ogonki liściowe i grube nerwy, opłukać, drobno poszatkować, pokropić oliwą, sokiem z cytryny, doprawić do smaku solą, cukrem, pieprzem.

Surówka z jabłkiem i ogórkiem : pokrojone młode liście jarmużu wymieszać z jabłkiem i ogórkiem kiszonym lub surowym, utartym na grubej tarce, pokropić sokiem z cytryny, doprawić do smaku, dodać śmietanę i wymieszać

Robię jeszcze chipsy z jarmużu oraz przepyszne pesto z jarmużu,

konpol.linuxpl.info pesto2

przepisy na te dania bez trudu znajdziecie w sieci.


1 komentarz

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *