Tojad 2wrzos

ALKALOIDY – to zasady zawierające azot, często związane z kwasami organicznymi, należą do najskuteczniejszych i najważniejszych substancji czynnych,  równocześnie są silnie trujące dlatego powinny być zażywane pod kontrolą lekarza jak atropina w wilczej jagodzie, akonityna w tojadzie, morfina w maku, alkaloidy występują też w m. in. lulku czarnym, ciemierzycy białej, buławince czerwonej.

CHOLINA – obecna zwłaszcza w czasie kiełkowania roślin, reguluje przemianę materii, obniża ciśnienie krwi, zwiększa pobudliwość mięśni jelit oraz macicy.

GARBNIKI – pochodne fenolu, z białkami skóry wchodzą w nierozpuszczalne połączenia i dlatego są wykorzystywane do wyprawiania skór, działają ściągająco na skórę i błonę śluzową, występują w roślinach różowatych i wrzosowatych.

GLIKOZYDY – eteryczne połączenia cukru, występują tylko u roślin, zalicza się do nich wiele substancji zapachowych, barwników i garbników, mają różnorakie działanie, jedne działają na serce, inne przeczyszczająco.

GORCZYCE – substancje rozpuszczalne w wodzie, działają na żołądek i układ enzymatyczny, wiele z nich to substancje silnie trujące.

KWASY ORGANICZNE – kwasy np.  jabłkowe, winowe, szczawiowe, mrówkowe.

MUZILAGINOZY – substancje śluzowe lub inne polisacharydy, jak gumy, skrobia, pektyny, chronią skórę i błony śluzowe.

OLEJKI ETERYCZNE – zawierają olej albo eter, mogą występować we wszystkich częściach roślin, często wykazują działanie hamujące rozwój bakterii oraz działanie wykrztuśne.

SAPONINY – działają oczyszczająco na krew, pienią się przy gotowaniu, umożliwiają innym substancją lepsze wchłanianie przez błonę śluzową jelit, same nie są wchłaniane, co byłoby niebezpieczne, bo są silnie trujące, to glikozydy, obecne są w ziołach przeciwkaszlowych, działają na żołądek, jelita i nerki.

WITAMINY – w większości muszą być dostarczone organizmowi człowieka z zewnątrz, witaminy rozpuszczalne w tłuszczu to A, D, E, F , a w wodzie to B,C.

ŻYWICE – wydzieliny roślin stosowane przy podrażnieniach skóry, błon śluzowych, do sporządzania maści.

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *