nalewka 2

Metody przyrządzania ziół

Zawarte w roślinach substancje czynne są wyodrębniane za pomocą alkoholu lub wody.

Skupimy się jednak na wyciągach wodnych, ponieważ za pomocą wody sami możemy wyodrębnić substancje czynne.

Rodzaje wyciągów wodnych:

NAPARY ( infusa) – rozdrobniony surowiec zalewamy odpowiednia ilością wrzącej wody, używamy porcelanowego, szklanego bądź emaliowanego naczynia, umieszczamy go nad gotującą się wodą i tak ogrzewamy pod przykryciem przez 10-15 min. Po ostudzeniu ( 5-10 min.) napar należy wymieszać i odcedzić, zużyć w ciągu tego samego dnia.

ODWARY ( decocta) – zalewamy rozdrobnione zioła najlepiej w naczyniu emaliowanym odpowiednią ilością wody o temperaturze pokojowej, zamieszać, przykryć i na małym ogniu doprowadzić do wrzenia, gotować 2- 4 min. Odczekać 10 min. i przecedzić odwar, zużyć w ciągu tego samego dnia.

MACERATY (macerationes) – przygotowywane najczęściej z surowców roślinnych zawierających śluzy, surowiec zalewamy zimną, przegotowaną wodą i pozostawiamy w temperaturze pokojowej na 6-12 godzin w zależności od rodzaju rośliny, następnie przecedzamy, odciskamy i zużywamy.

Ważne jest, aby jak największa ilość substancji czynnych przeszła do wody !

Surowiec powinien być dobrze rozdrobniony, tak więc przed użyciem najlepiej rozdrobnić go na przykład w młynku do kawy, moździerzu lub mikserze.

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *