tapinambur

Topinambur jest byliną, która charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem. Jest to roślina bardzo wdzięczna – nie wymaga od nas wielkich nakładów pracy, nie jest szybko zachwaszczana, nie wymaga nawet od nas częstego podlewania (chyba, że mamy do czynienia z wyjątkową suszą). W zamian za to (a w zasadzie za nic wielkiego) otrzymujemy obfite plony, przy jednoczesnym spełnieniu funkcji rośliny dekoracyjnej.

Słonecznik bulwiasty pochodzi z Ameryki Północnej. Jej wysokość dochodzi nawet do dwóch metrów. Jego żółte kwiaty zaczynają cieszyć oczy późnym latem oraz na jesień. Bulwy topinamburu są jadalne, w smaku przypominają orzechy, z lekko słodkawym posmakiem.

Wymagania

Bulwy zakopujemy w ziemi lub w donicach na początku wiosny, mając na uwadze wysokość do jakiej dochodzi roślina (miejsce musi być odpowiednie, powinniśmy dać jej możliwość prawidłowego i niczym nieskrępowanego rozwoju). Najlepiej jest wybrać słoneczne lub w połowie zacienione stanowisko z glebą lekko piaszczystą i pulchną. Jeśli nie mamy takiej możliwości to przed posadzeniem do cięższej gleby powinniśmy nieco ją nawieźć, stosując np. kompost.

Słonecznik bulwiasty to roślina odporna na mróz. Może wytrzymać temperatury nawet do -14oC.

Przy sadzeniu topinamburu należy mieć zawsze z tyłu głowy inwazyjność tej rośliny. Szybko się rozrasta, może więc przytłumić inne rośliny, zabierając im miejsce, składniki pokarmowe oraz tworząc dodatkowy cień. Z drugiej strony mogą być one doskonałą barierą ochronną przed wiatrem. Mając to wszystko na uwadze dobieraj miejsce do sadzenia mądrze, myśląc o innych roślinach, na około sadząc rośliny cieniolubne.

Uprawa

Liście i kwiaty powinniśmy regularnie przycinać, ze względu na jej tendencję do rozrastania się. Z podlewaniem powinniśmy uważać – jak każda roślina bulwiasta przy nadmiarze wody i dużej wilgotności może zacząć gnić (dlatego tak jak napisaliśmy powyżej – powinna być sadzona na przepuszczalnych glebach). Powinniśmy uważać również na nadmiar azotu w glebie, który może powodować gnicie.

W sezonie możliwe jest dodatkowe zasilanie roślin nawozami, my zalecamy używanie nawozów ekologicznych.

Słonecznik bulwiasty może być uprawiany na tym samym stanowisku nawet przez cztery lata.

Zastosowanie

Oprócz funkcji dekoracyjnej oraz jadalnej warto wspomnieć również o tym, że topinambur ma zastosowanie w lecznictwie. Zaleca się jego spożywanie osobom po chemioterapii, z chorobami serca czy układu krążenia oraz dla cukrzyków, ponieważ zawiera inulinę a nie skrobię (jego indeks glikemiczny wynosi 14). Bulwy tego słonecznika wzmacniają nasz układ odpornościowy. Roślina jest bogata w witaminy z grupy B, żelazo, fosfor, miedź, magnez, krzem i potas. Wspomniany krzem poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Może być spożywany w formie pieczonej, gotowanej, duszonej a nawet smażonej. Idealnie nada się do niedzielnej zupy. Można go spożywać również na surowo.

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *