Chryzantemy

Chryzantemy to niewielkiej wielkości byliny, które w naturalnych warunkach rosną tylko w Azji Wschodniej i Południowej. Jako rośliny ogrodowe chryzantemy są natomiast dostępne w większości krajów Europy, w tym w Polsce. Jak wygląda sadzenie chryzantem? Jak powinno się dbać o te jesienne byliny? Zobacz najważniejsze informacje dotyczące uprawy chryzantem ogrodowych.

Chryzantemy a złocienie – czym się różnią gatunki rodzime od egzotycznych?

Chryzantemy często nazywa się również złocieniami. Jednak różnice między chryzantemą egzotyczną a rodzimym złocieniem Zawadzkiego są na tyle duże, że wielu ogrodników uważa te rośliny za dwa różne gatunki.

Chryzantemy rosnące dziko w Chinach czy Japonii osiągają zazwyczaj wysokość do 60 cm. Mają mało liści, natomiast największą uwagę zwracają okrągłe, zebrane w koszyki kwiaty, które – zależnie od odmiany – mogą występować w kolorze białym, żółtym, różowym czy fioletowym. Chryzantema wydziela również bardzo przyjemny i delikatny zapach, dlatego warto sadzić ją np. przy wejściu do domu lub pod oknami.

Jak sadzić chryzantemy w ogrodzie?

Podobnie jak wszystkie kwiaty o intensywnym kolorach, chryzantema najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych. Nie warto więc sadzić jej pod drzewami lub przy północnej ścianie domu. Chryzantemy świetnie sprawdzą się jako kwiaty na rabaty w południowej części ogrodu lub na skalniakach. Można także ozdobić nimi teren wokół oczka wodnego, jeżeli nie jest zacieniony drzewami. Należy jednak pamiętać, żeby oczko było dokładnie zabezpieczone przed wyciekaniem wody.

Chryzantemy należy sadzić w żyznej i dobrze przepuszczalnej ziemi. Bardzo ważna jest także gleba zasadowa, dzięki której roślina może szybko i swobodnie rosnąć. Jak najłatwiej uzyskać zasadowość gleby?

Uprawa chryzantem – co należy wiedzieć?

Chryzantemy wymagają kontroli poziomu wody w glebie. Zbyt częste podlewanie dużą ilością wody może bowiem spowodować rozwój chorób grzybowych, niszczących stopniowo całą roślinę. Dlatego lepiej podlewać roślinę niewielką ilością wody.

Nieumiejętna pielęgnacja chryzantem może doprowadzić do rozwoju mączniaka prawdziwego. Rozpoznasz go po białych nalotach przypominających plamy po farbie. Mączniak atakuje na początku tylko liście, później zajmuje też łodygi i pędy. Jeśli zauważyłeś chorobę w pierwszej fazie jej rozwoju, masz jeszcze dużą szansę na uratowanie chryzantem. Wystarczy, że opryskasz je środkiem ochrony roślin ZIEMOVIT wymieszanym z wodą.

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *