Zimowit_jesienny

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) to bylina bulwiasta osiągająca wysokość 30 cm, która wyróżnia się tym, że wczesną wiosną wypuszcza liście, a jesienią (we wrześniu) – piękne, różowofioletowe kwiaty, przypominające krokusy.

Dzięki późnemu kwitnieniu zimowit jesienny świetnie nadaje się do przygotowania rabaty z myślą o jesieni, przypominającej w piękny sposób o końcu lata. ZIEMOVIT – bliski krewny zimowita – przygotował dla Ciebie krótki poradnik, dzięki któremu będziesz wiedział, kiedy zasadzić bulwy zimowita, w jakich warunkach roślina będzie czuła się najlepiej oraz jak o nią dbać, aby zakwitła na jesień.

Zimowit jesienny – termin sadzenia

Uprawa zimowita i preferowane przez niego warunki są ściśle związane z cyklem życiowym rośliny, który przebiega inaczej niż u innych kwiatów cebulowych. Sadzenie zimowita jesiennego powinno zostać przeprowadzone przynajmniej na miesiąc przed wrześniowym kwitnięciem, czyli w sierpniu. Bulwy zimowita jesiennego warto więc kupić od razu, gdy pojawią się latem w sklepach ogrodniczych.

Zimowit jesienny – jakie stanowisko i podłoże preferuje?

Zimowit jesienny lubi stanowiska umiarkowanie słoneczne, o glebie przepuszczalnej i żyznej, lecz dostatecznie wilgotnej, aby świeżo zasadzone bulwy nie wyschły. Odczyn gleby, w której będą rosły zimowity, powinien wahać się między obojętnym (6,6–7,2 pH) lub lekko zasadowym (7,2 pH). W takiej sytuacji dobrym dodatkiem do podłoża może być torf ogrodniczy odkwaszony ZIEMOVIT, który świetnie spulchnia i napowietrza glebę.

Sadzenie zimowita jesiennego wygląda podobnie, jak w przypadku innych kwiatów cebulowych – bulwę wsadza się do ziemi na głębokość zbliżoną do trzykrotności swojej średnicy (od 13 do 16 cm), zasypuje i obficie podlewa. Odległość między zimowitami sadzonymi obok siebie powinna wynosić od 15 do maksymalnie 20 cm.

Zimowit jesienny – uprawa, nawożenie

Zimowit nie jest rośliną wymagającą jeśli chodzi o jej uprawę. Najważniejsze okazuje się optymalne podlewanie, szczególnie w pierwszych tygodniach po zasadzeniu, kiedy bulwa zimowita jesiennego musi się przyjąć. Zbyt duża wilgotność gleby może poskutkować tym, że w szybkim czasie zimowit zachoruje na jedną z chorób grzybowych – dlatego właśnie przed posadzeniem warto zabezpieczyć bulwę środkiem grzybobójczym.

W okresie letnim zimowit jesienny nie potrzebuje nawożenia. Pierwsze dawki nawozu warto zastosować dopiero wiosną, kiedy roślina zacznie wypuszczać swoje liście. Wówczas zimowit będzie potrzebował kompleksowego połączenia mikro- i makroelementów odżywczych, który zapewni mu nawóz uniwersalny do wszystkich roślin.

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *