przeglad_trawnika_po_odwilzy (2)

Zima to ciężki okres dla Twojego trawnika, gdyż w przeciwieństwie do roślin ozdobnych czy drzew owocowych nie ma sposobów na fizyczne zabezpieczenie trawy przed mrozem. Zagrożenia, z którymi styka się roślina, to przede wszystkim:

  • czapa śnieżna – może odciąć trawie dostęp do powietrza;
  • ogólne osłabienie spowodowane brakiem słońca oraz składników odżywczych.

Jeżeli luty jest stosunkowo ciepły, można się zorientować, w jakim stanie znajduje się nasz trawnik oraz co należy zrobić, aby poprawić jego stan. Ziemovit przedstawia najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę, przyglądając się trawnikowi, oraz sposoby na jego pielęgnację, dzięki którym trawa odżyje wiosną.

Szukaj miejsc, w których na trawniku tworzy się warstwa filcu

Przeglądając trawnik po odwilży, zwróć uwagę na to, co znajduje się pomiędzy kępkami traw. Na mniejszych lub większych fragmentach przestrzeni dostrzeżesz:

  • fragmenty gnijących liści,
  • drobne gałązki drzew,
  • obumarłe źdźbła trawy,
  • mech.

To tzw. filc, czyli zbita warstwa chwastów oraz martwych fragmentów roślin, która ogranicza trawie dostęp do słońca, powietrza oraz wody. Aby ją usunąć, konieczne jest dokonanie wertykulacji – pionowego ścięcia filcu na głębokości do 7 mm za pomocą specjalnego urządzenia. Czasem wystarczy jednak użycie gęstych grabi, które zbiorą z trawnika wszystkie pozostałe po zimie śmieci.

Zwróć uwagę, czy na trawniku nie ma pustych miejsc

Czasem po pierwszym w roku grabieniu trawnika okazuje się, że osłabiona trawa, na której przez długi czas zalegał śnieg, wypada kępkami, pozostawiając nieestetyczne, puste placki ziemi. Wówczas konieczne staje się:

  • spulchnienie ziemi w pustych miejscach,
  • wzbogacenie gleby nawozem,
  • dosianie specjalnej mieszanki traw, np. regenerator trawnika Ziemovit, wytwarzającej dużą ilość pędów, dzięki czemu puste przestrzenie na trawniku bardzo szybko zmieniają się w gęstą, zieloną powierzchnię.

Dodatkowy atut wspomnianej mieszanki traw stanowi to, że tworzy ona mocne ukorzenienie oraz jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe, co pozwoli uniknąć problemu rzadkiego trawnika w przyszłym roku. Warto pamiętać, że obsiane przez Ciebie miejsca powinny być regularnie i obficie podlewane – w przeciwnym wypadku trawa nie wykiełkuje.

Uważaj na białe naloty na trawie

Czasem po odwilży na trawniku można zauważyć występujący punktowo biały nalot, przypominający nieco pajęczą sieć. To pleśń śniegowa – częsta choroba tocząca trawnik w tych miejscach, w których przed długi czas utrzymywała się długo topniejąca skorupa śnieżna. Jeśli pozostawisz pleśń samą sobie, to w efekcie zacznie się rozprzestrzeniać i tworzyć duże, brązowe przebarwienia – są znakiem, że trawa obumiera.

Najlepiej przeciwdziałać powstaniu pleśni śniegowej poprzez odpowiednie nawożenie trawnika w okresie jesiennym – nawóz długodziałający do trawników Ziemovit, dzięki małej zawartości azotu i wysokiej potasu, idealnie nadaje się do tego zadania. Oprócz stosowania specjalnych środków przed roztopami warto pamiętać o tym, aby nie chodzić po ośnieżonym trawniku. Przyczynia się to bowiem do łamania źdźbeł trawy, a osłabiona w ten sposób roślina łatwiej choruje na pleśń.

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *