Mój eksperyment polega na wyhodowaniu w środku zimy ogórków – smacznych ogórków. Jak wiadomo na słońce w tym czasie nie ma co liczyć, bo jest go o połowę za mało niż tego potrzebują i hodowane na parapecie były by cienkie i wyciągnięte. Najlepszym więc miejscem będzie growbox gdzie jest stała temperatura i wilgotność oraz niezawodne diody LED.

Growbox ma powierzchnie 0,2 m2 dlatego zastosowałem diody czerwone i niebieskie w stosunku 2:1 o łącznej mocy 40W. Wzięło się z moich obliczeń, że na 1m2 powierzchni rośliny potrzebują oświetlenia LED niebiesko białego o łącznej mocy 200W. Jest to równowartość lamp HPS o mocy 600W, które powszechnie stosuje się do doświetlania roślin. Zasilanie diód podłączone jest do włącznika czasowego, który uruchamia je codziennie na 12 godzin.

Do uprawy wybrałem partenokarpiczną odmianę ogórków która, wytwarza tylko kwiaty żeńskie i nie potrzebują zapylania. Pierwszy zbiór powinien nastąpić po około 75 dniach od posiania czy już za około 45 dni. Na razie sadzonki wyglądają zdrowo i nie wykazują oznak braku światła.

Ogórki w growboxie

Ogórki w growboxie

Ogórek hadowany bez słońca po miesiącu

Ogórek hodowany bez słońca po miesiącu

Ogórek kwitnący w growboxie

Ogórek kwitnący w growboxie po 2 miesiącach hodowli

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *