Dla miłośników truskawek polecam nowe podejście do tematu uprawy tych pysznych owoców. Uprawa pionowa czyli wertykalna. Dzięki tej formie prowadzenia truskawek pozbędziemy się kilku ważnych problemów. Po pierwsze ślimaki już nie będą nam objadać owoców, wyrastające chwasty zredukujemy prawie do zera, łatwiej będzie przycinać krzewy truskawek, zaoszczędzimy miejsce no i zyskamy element w ogrodzie skupiający uwagę odwiedzających nas gości.

uprawa-pionowa-truskawek

Owocujące truskawki z uprawy pionowej

Wykonanie jest proste i można to zrobić już w kilkanaście minut. Kupujemy rurę kanalizacyjną PCV o średnicy 110 mm. Dostępne są różne kolory i długości. Ja zastosowałem szarą (bo najtańsza) o długości 150 cm.  W rurze wiercimy otwory z czterech stron w odstępie  około 15 cm, co daje nam 8 otworów z każdej strony, czyli w sumie 32 otwory  (otwory z sąsiadujących stron najlepiej przesunąć w dół o połowę wysokości). Do wywiercenia otworów  używamy wiertła piórkowego o średnicy 20 mm.  W ten sposób przygotowaną rurę umieszczamy w jakimś solidnym pojemniku np.  wiadro budowlane o pojemności 12 litrów. Następnie do wiadra wsypujemy kamienie po zewnętrznej stronie rury natomiast całe  wnętrze rury napełniamy ziemią.

Wiadro i rura z otworami

Wiadro i rura z otworami

Rura zasypana kamieniami

Rura zasypana kamieniami

Rura obsadzona truskawkami

Rura obsadzona truskawkami

Teraz możemy obsadzić naszą pionową „grządkę” truskawkami lub jeszcze czymś innym. Dobrze w takiej uprawie sprawdzają się również zioła i sałata. Jedyną wadą takiego rozwiązania jakie zauważyłem to konieczność stałej kontroli wilgotności podłoża i ewentualne podlewanie. Ziemia w rurze szybko się wysusza, więc albo trzeba codziennie podlewać (nawet po kilka razy w ciągu dnia gdy jest upał) lub można zastosować jakiś prosty system nawadniający, najlepiej kroplujący aby nadmiar wody nie uciekał przez otwory. Najprostszy system kroplującym w tym rozwiązaniu będzie przecięta w pół butelka plastikowa z dziurką w zakrętce włożona z góry rury zakrętką w dół. W ten sposób woda powoli będzie sobie kapać i nawadniać naszą uprawę.

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *