Tym razem opiszę sposób wykonania systemu nawadnia pasywnego, który jest alternatywą do nawadniania kropelkowego lub automatycznych systemów nawadniania sterowanych elektronicznie.  Zaletą tego rodzaju nawadniania jest jego całkowita bezobsługowość, wystarczy raz na jakiś czas uzupełnić zbiornik. Częstotliwość uzupełniania zbiornika zależy od pogody oraz od zapotrzebowania roślin na wodę. Kolejną bardzo ważną zaletą jest to, że rośliny posadzone na takim zagonie dostają dokładnie tyle wody ile potrzebują, ani za dużo ani za mało. Oszczędzamy w ten sposób wodę i nie wypłukujemy składników mineralnych głęboko w grunt.

Nawadnianie pasywne

Nawadnianie pasywne

Zasada działania jest prosta. Rośliny pobierają wilgoć z ziemi, która jest nasączana za pomocą sznurków zamoczonych w zbiornikach z wodą. Sznurki te pełnią rolę knotów i gdy tylko ziemia wokół nich przesycha oddają wilgoć przez co praktycznie ziemia nie schnie tylko cały czas jest wilgotna. W czasie okresu suchego sznurki oddają wilgoć intensywniej a zwalniają tempo w czasie dni pochmurnych lub deszczowych. Sznurki połączone są z dwoma zbiornikami 3 litrowymi wkopanymi w ziemie. Do zbiorników dostarczana jest woda za pomocą „lejka” umieszczonego ponad powierzchnią ziemi. Lejek ten pełni też funkcje miernika poziomu wody w zbiornikach. Gdy woda z niego spływa, znaczy to że, zbiorniki nie są pełne.

Do wykonania takiej instalacji w zagonie o rozmiarze 1m x 2m potrzebne nam będą:
– dwa zbiorniki 3 litrowe z pokrywkami,
– jeden pusty zbiornik lub wiaderko, może to być pojemnik po lodach czy śledziach
– około 2 metry węża ogrodowego
– około 10 metrów sznura, musi być gruby na około 1 cm
– szybkozłączki z nakrętkami lub reparatory

Sposób wykonania. Robimy otwory w zbiornikach jak najbliżej dna oraz łączymy je ze sobą  za pomocą 1 metra węża ogrodowego oraz szybkozłączek lub reparatorów. W jednym zbiorniku robimy jeszcze drugi otwór, wysoko po drugiej stronie, będzie on służył do podłączenia lejka. Zmontowane  zbiorniki układamy na zagonie aby wyznaczyć gdzie mają powstać dziury. Kolejnym krokiem jest zrobienie dziur pod  zbiorniki. Najlepiej jest to wykonać świdrem ręcznym o podobnej średnico co zbiornik. Po zrobieniu otworów montujemy zbiorniki tak aby ich górna część była około 10 cm poniżej górnej krawędzi zagonu.

Zbiornik na wodę

Zbiornik na wodę

Otwór pod zbiornik

Wkopywanie zbiorników

Połączenie zbiorników

Ustawieni i połączenie

Teraz montujemy lejek za pomocą węża ogrodowego do górnej dziury w pojemniku. Długość musimy dobrać tak aby lejek mógł być umieszczony gdzieś z boku i nie przeszkadzał rosnąć roślinom. Dno lejka musi być powyżej poziomu górnego otworu w pojemniku. Ściągamy teraz przykrywki z pojemników i robimy w nich po 8 otworów na sznury. Otwory muszą być o takiej średnicy jak sznur, nie za luźne i nie za ciasne. Długość sznurów musimy dokładnie dobrać tak aby po zamknięciu przykrywki sięgały od dna pojemnika do końca nawadnianego fragmentu  zagonu. Gdy sznury mamy już wplecione w pokrywkę zamykamy nią pojemnik.  Wystające sznury rozkładamy na ziemi we wszystkich kierunkach. Identycznie postępujemy z drugim pojemnikiem. Efektem mają być dwie „gwiazdy” ze sznurków pokrywające powierzchnię całego zagonu. Przysypujemy sznury tak aby znajdowały się kilka centymetrów pod ziemią.

łączenie zbiornika z lejkiem

Połączenie z lejkiem

Przewlekanie sznurów

Sznury w pokrywce

Zamontowana pokrywka

Pokrywka na zbiorniku

To wszystko, teraz można napełnić zbiorniki przez lejek oraz zasiać nasiona lub zasadzić sadzonki. Na początku trzeba obserwować jak szybko nasz zagon pochłania wodę i ewentualnie uzupełniać jej braki. Co jakiś czas należy dodać nawozu płynnego do dolewanej wody, zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu.

Prosty ystem nawadnianie atomatycznego

Prosty system nawadnianie automatycznego

Kategorie:

4 komentarze

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *