Celem tego projektu była budowa taniej mini szklarenki do 50 zł na potrzeby produkcji rozsady wiosennej oraz to uprawy bardziej wymagających warzyw w ciągu sezonu (arbuz, bakłażan, papryka).
Do zbudowania takiej szklarni wystarczy 6m 2 foli ogrodniczej dostępnej w większości sklepów ogrodniczych i hipermarketach budowlanych. Ja użyłem tej tańszej dwusezonowej, to koszt około 10 zł za całość. Woreczek wkrętów oraz listewki. Cała konstrukcja zbudowana jest z listewek o grubości 2×2 cm oraz 1×1,5cm. Listewki dostępne są w każdym hipermarkecie budowlanym ja jednak kupiłem je w lokalnym sklepiku z galanterią drewnianą gdzie ceny są niższe co najmniej o połowę. Koszt listewek to 1,70zł/mb (2×2) oraz 0,80zł/mb (1×1,5). Z przodu zamiast drzwiczek jest ściągana ścianka, rozwiązanie trochę prymitywne i mało praktyczne bo są przez to duże straty ciepła podczas chłodniejszych dni, wiec jeszcze to trzeba poprawić. Długość konstrukcji to 140 cm, głębokość 65 cm a wysokość 95 cm. Zmontowanie całości i malowanie zajęło kilka godzin ale to bardziej rozrywka niż praca, a ogólny koszt całości wyniósł 45 zł.

W środku zamontowana jest farelka zapewniające awaryjne dogrzewanie ciepłym powietrzem na wypadek zbyt dużych spadków temperatur. Włącza się gdy temperatura w środku spadnie do 5 stopni, a wnętrze nagrzewa się w ciągu kilku minut pracy więc koszt takiego grzanie jest nieduży ale zależy to głównie od szczelności całej konstrukcji.
Całość sprawdza się dobrze ale kilka rzeczy bym poprawił. Po pierwsze lekko spadzista góra, aby woda nie stała tylko spływała podczas opadów deszczu. Mocniejsza lub lepiej zabezpieczona górna półka, ponieważ drewno lekko się ugięło pod wpływem ciężaru wielodoniczek. Wietrzenie od góry, ponieważ „pod sufitem” dość mocno się nagrzewa. Budowla bardzo dobrze spełnia swoją funkcję i jak dotąd jestem z niej bardzo zadowolony ale już myślę o budowie czegoś większego 🙂

Konstrukcja szklarni

Budowa szklarni

Pełna szklarenka

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *