rzodkiew      Wartość odżywcza. Rzodkiew, podobnie jak rzodkiewka, odznacza się specyficznym smakiem i dość wysoką zawartością witaminy C. Rzodkiew ma wyższą niż rzodkiewka wartość odżywczą, gdyż zawiera więcej białka i węglowodanów, a nawet ma właściwości lecznicze (czarna rzodkiew).
      Wymagania klimatyczne i glebowe oraz nawożenie. Wymagania rzodkwi w stosunku do klimatu, gleby i nawożenia są podobne jak wymagania rzodkiewki.
      Uprawa. Rzodkiew uprawia się jako przedplon, śródplon i poplon dobierając odmianę o odpowiednio długim okresie wegetacji. Rzodkiew wczesną wysiewa się w kwietniu, rzodkiew letnią w maju, rzodkiew na zbiór jesienny i zimowy — w lipcu i sierpniu. Rzodkiew sieje się na głębokość około 2 cm. Odmiany wczesne sieje się w rzędy o odległości 15 cm przerywając rośliny po wzejściu na 6—8 cm, a odmiany późne – w rzędy o odległości 20-25 cm przerywając na 10—12 cm. Na 10 m2 potrzeba około 10—15 g nasion. Dalsze pielęgnowanie polega na odchwaszczaniu i podlewaniu.
      Zbiór. Rzodkiew letnią sprząta się stopniowo, w miarę dorastania do odpowiedniej wielkości. Rzodkiew zimową wykopuje się jednorazowo w jesieni i przechowuje w piwnicy w piasku.
      Choroby i szkodniki. Na rzodkwi występują te same choroby i szkodniki co na rzodkiewce.

Odmiany rzodkwi

MAJOWA BIAŁA. Odmiana wczesna (około 2 miesiące od wzejścia do zbiorów) do uprawy wczesnowiosennej. Kształt zgrubienia owalny, barwa biała, smak delikatny.
MONACHIJSKA BIAŁA. Odmiana odpowiednia do uprawy jesiennej. Zgrubienie białe, owalne.
MURZYNKA. Odmiana nadająca się na zbiór jesienny i na przechowanie (4 miesiące od wzejścia do sprzętu). Zgrubienie ma kształt kulisto-owalny, ciemną, prawie czarną skórkę, miąższ biały o bardzo ostrym smaku.
AGATA – odmiana przeznaczona do uprawy od wiosny do jesieni w gruncie oraz w okresie wczesnowiosennym i późnojesiennym pod osłonami. Zgrubienia korzeniowe białe, klinowate o długości 20-25cm i masie ok. 200g. Wegetacja trwa 50-65 dni. Miąższ biały, soczysty, bardzo smaczny. Bardzo długo utrzymuje dojrzałość konsumpcyjną nie parciejąc i nie wybijając w pędy kwiatostanowe.
MINOWASE – przeznaczona do uprawy od wiosny do jesieni, bez skłonności do parcenia i pękania, niewybijająca w pędy kwiatostanowe. Zgrubienie korzeniowe kształtu klinowatego, o średnicy 4-6 cm, długości 17-25 cm i masie ok. 200 g. Skórka biała, miąższ, zwięzły, średnioostry, o wysokiej wartości odżywczej. Gatunek wymaga żyznej, głęboko uprawionej gleby i dobrego nawilgocenia.

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *