Roszponka jest to roślina o wydłużonych liściach, tworzących małą rozetkę. Liście roszponki użytkuje się w zimie jak liście sałaty głowiastej. Są kruche i pozbawione goryczy. Częścią jadalną są drobne liście tworzące rozetę. Liście są ciemnozielone o lekko orzechowym smaku. Uprawia się ją jako poplon na okres późnojesienny i zimowy. Jest mrozoodporna; do uprawy zimowej należy wybierać miejsca słoneczne, dobrze osłonięte.
      Wymagania klimatyczne i glebowe. Roszponka w naszym klimacie rośnie dziko, zimuje w gruncie bez przykrycia. Nie jest wymagająca ani w stosunku do gleby, ani   nawożenia. Rośnie najlepiej na glebach gliniastych, żyznych i nie za suchych.
      Uprawa. Można ją siać przez cały rok, najczęściej jednak sieje się ją jako poplon w lipcu na zbiór jesienny albo od sierpnia do października na zbiór zimowy i wczesnowiosenny. Roszponkę sieje się w rzędy co 15 cm w ilości 6 g nasion na 10 m2. Pielęgnowanie polega tylko na odchwaszczaniu.
      Zbiór. Po 2 miesiącach przystępujemy do zbioru. Na okres silnych mrozów i śniegów przykrywa się zagon z roszponką liśćmi lub słomą nie dla ochrony roślin, lecz dla ułatwienia zbioru, który może trwać przez całą zimę. Wycina się całe roślinki tak jak szpinak lub obrywa poszczególne listki.
      Odmiany. Roszponka Zwyczajna i Roszponka Ulepszona o większych rozetach.

Roszponka

Roszponka

Kategorie:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *