Roszponka jest to roślina o wydłużonych liściach, tworzących małą rozetkę. Liście roszponki użytkuje się w zimie jak liście sałaty głowiastej. Są kruche i pozbawione goryczy. Częścią jadalną są drobne liście tworzące rozetę. Liście są ciemnozielone o lekko orzechowym smaku. Uprawia się ją jako poplon na okres późnojesienny i zimowy. Jest mrozoodporna; do uprawy zimowej należy wybierać miejsca słoneczne, dobrze osłonięte.
Wymagania klimatyczne i glebowe. Roszponka w naszym klimacie rośnie dziko, zimuje w gruncie bez przykrycia. Nie jest wymagająca ani w stosunku do gleby, ani nawożenia. Rośnie najlepiej na glebach gliniastych, żyznych i nie za suchych.
Uprawa. Można ją siać przez cały rok, najczęściej jednak sieje się ją jako poplon w lipcu na zbiór jesienny albo od sierpnia do października na zbiór zimowy i wczesnowiosenny. Roszponkę sieje się w rzędy co 15 cm w ilości 6 g nasion na 10 m2. Pielęgnowanie polega tylko na odchwaszczaniu.
Zbiór. Po 2 miesiącach przystępujemy do zbioru. Na okres silnych mrozów i śniegów przykrywa się zagon z roszponką liśćmi lub słomą nie dla ochrony roślin, lecz dla ułatwienia zbioru, który może trwać przez całą zimę. Wycina się całe roślinki tak jak szpinak lub obrywa poszczególne listki.
Odmiany. Roszponka Zwyczajna i Roszponka Ulepszona o większych rozetach.
Kiedy jest najlepszy czas na wertykulację trawnika? Sezonowy przewodnik dla ogrodników
Wertykulacja trawnika to jeden z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych, który pomaga utrzymać trawnik w doskonałej kondycji. Poprzez usunięcie warstwy filcu i napowietrzenie gleby, wertykulacja sprzyja lepszemu wzrostowi trawy, poprawia jej zdrowie i odporność. Jednak aby osiągnąć optymalne efekty, warto wiedzieć, kiedy najlepiej przeprowadzić ten zabieg. Sezonowy przewodnik pomoże Ci zrozumieć, jak dostosować harmonogram wertykulacji do potrzeb Twojego trawnika.
1 komentarz