Przygotowanie rozsadnika. Rozsadnik służy do produkcji rozsady warzyw, których nie uprawia się z siewu wprost do gruntu. Na rozsadnik wybiera się miejsce możliwie zaciszne i osłonięte (naturalnie lub sztucznie) od północy. Ważna jest bliskość źródła wody, potrzebnej do podlewania roślin. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się chorób i szkodników roślin, co jest ważne zwłaszcza przy produkcji rozsad kapustnych, pod rozsadnik wybiera się co roku inne miejsce (kapustne mogą wracać na ten sam rozsadnik co 4—5 lat). Glebę na rozsadnik, najlepiej w drugim roku po oborniku, należy jesienią starannie przekopać, pozostawiając tak na zimę. Wiosną, gdy tylko ziemia rozmarznie i dostatecznie obeschnie, należy ją spulchnić, a następnie zagrabić i wyrównać. Z nawozów mineralnych daje się 20—30 dkg saletrzaku, 15—25 dkg 60-procentowej soli potasowej i 30—4O dkg superfosfatu na 10 m2, nawozy te należy dobrze wymieszać z glebą. Na glebie słabszej lub zwięzłej można na wiosnę rozrzucić warstwę ziemi kompostowej mniej więcej 3 cm grubości, co wpływa na zwiększenie żyzności gleby i przeciwdziała tworzeniu się skorupy.          

Siew na rozsadniku. Nasiona roślin kapustnych sieje się w poprzek rozsadnika, w rzędy co 10—15 cm, a sałatę i szczypiorek w rzędy co 6—8 cm. Siew rzędowy ułatwia pielęgnowanie rozsady oraz jej wybieranie, a rozsada jest wówczas silniejsza i bardziej wyrównana. Na wyprodukowanie rozsady kapustnych potrzeba 40—45 dni, a sałaty — 30—35 dni. Przerośnięta, zdrewniała rozsada wskutek zbyt długiego trzymania jej w rozsadniku źle przyjmuje się po wysadzeniu do gruntu i daje rośliny dużo gorsze. Nasiona warzyw na rozsadniku sieje się w następujących terminach:
kapustę średnio późną — początek kwietnia kapusty późne — połowa kwietnia
kapustę pekińską — lipiec
brukselkę — połowa maja
jarmuż — maj
kalarepę — kwiecień, odmiany średnio wczesne na zbiór w lipcu, koniec czerwca, odmiany późne na zbiór jesienny
brokuły — kwiecień  — połowa maja
kalafiory – pierwsza połowa czerwca – na zbiór późny (jesienny)
brukiew – od maja do poółowy czerwca
sałata masłowa (odmiana letnia) – kwiecień, maj
sałata masłowa (odmiana jesienna) – połowa lipca
sałata masłowa zimowa – pierwsza połowa września
sałata krucha – od połowy kwietnia i do połowy maja do połowy czerwca
sałata rzymska (endywia letnia) – od połowy kwietnia
szczypiorek – kwiecień
Nasion kapustnych wysiewa się 3—4 g na 1m2 rozsadnika, sałaty 1 g, szczypiorku 5 g. Gęste siewy są niepożądane, ponieważ przy dużym zagęszczeniu roślin rozsada jest słaba, a z takiej rozsady nie uzyska się dobrych warzyw.

Pielęgnowanie rozsady. Po siewie konieczne jest dokładne podlanie rozsadnika, a następnie, aż do wzejścia roślin, wymagane jest podlewanie regularne, później zaś w miarę potrzeby. Do podlewania używać należy konewek z sitkiem. Dalsze pielęgnowanie rozsady polega na odchwaszczaniu i ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami. Jeżeli rozsada rośnie słabo, można ją zasilić pogłównie saletrą w ilości 15—20 dkg na 10 m2, uważając, aby nie poparzyć liści. Można również podlewać roztworem saletry (3 dkg saletry na 10 litrów wody).

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *