Jaśminowiec

Jaśminowiec

Jest to krzew pospolity w naszych ogrodach, mylnie znany pod nazwą jaśminu. Można go sadzić na każdej glebie, jest wytrzymały na mróz. U jaśminowców kwiatostany tworzą się prawie na całej długości jednorocznych pędów. Prześwietlanie krzaków jaśminowca wykonujemy po przekwitnieniu, usuwając przede wszystkim starsze pędy. Rozmnażanie jaśminowca nie zawsze się udaje. Z jednorocznych półzdrewniałych pędów tworzymy sadzonki na długość około 15 cm w czerwcu, a następnie sadzimy w inspekcie w piasku zmieszanym z torfem. Pozostawiamy na zimę a ukorzenione sadzonki przesadzamy na wiosnę.

Odmiany
Bouquet blanc. Kwiaty duże, pełne, silnie pachnące.
Conquete. Odmiana o silnie pachnących, półpełnych kwiatach, większych niż kwiaty odmiany Virginal.
Erectus. Wyrasta do 1 m wysokości, pędy ma sztywne, liście drobne. Kwiaty pojedyncze, silnie pachnące, kwitnie obficie. Nadaje się na niskie żywopłoty, gdyż zupełnie nie wymaga przycinania.
Virgina1. Wyrasta do 1,5 m wysokości. Kwiaty ma bardzo duże, do 5 cm średnicy, półpełne, osadzone na silnych pędach. Kwitnie obficie.

Inny gatunek — jaśminowiec plamisty — jest bardzo oryginalny, gdyż odznacza się kwiatami o płatkach białych u nasady purpurowych. Krzewy tego gatunku kwitną późno, bo w lipcu. Bardzo wartościowy jest karłowy gatunek Philadelphus microphyllus, o silnym, charakterystycznym, poziomkowym zapachu kwiatów.

Kategorie:

4 komentarze

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *