Start » Ananas, Rośliny egzotyczne

Hodowla Ananasa

19 września 2012 1 Komentarz

      Ukorzenianie rozety Ananasa jest proste i dość szybkie. Nie trzeba go przesuszać tak jak to można wyczytać w niektórych opisach.
      Musimy wybrać takiego ananasa który ma zdrowy, nie ucięty środek rozety i nieprzesuszone liście. Aby ukorzenić rozetę, odcinamy ją z około 1 cm kawałkiem owocu, następnie odrywamy tą część owocu od głównego trzona. Kolejny krok to odrywanie dolnych liści od trzona, robimy to po kolei z każdym liściem od dołu, tak aby odsłonił się środek na długości około 2 cm. Po prawidłowo wykonanym “zabiegu” zobaczymy wyrastające ze środka małe, białe wypustki, z których wyrosną korzenie. Tu może się okazać, że w środku trzonek jest uszkodzony przez robaki, jeżeli uszkodzenia są poważne to niestety musimy kupić nowy owoc. Małe uszkodzenia nie wpłyną negatywnie na rozwój rośliny.
 Tak ogołocony trzonek umieszczamy w wodzie, po tygodniu korzonki powinny już być wyraźnie widoczne, jest to najlepszy moment aby przesadzić ananasa do ziemi. Ukorzeniony w ten sposób ananas może zaowocować po 2-3 latach jeżeli stworzy się mu optymalne warunki, czyli dużo słońca i ciepła przez cały rok. Ananasa podlewamy raz na dwa tygodnie wodą z nawozem.

Ukorzeniona rozeta Ananasa

Ukorzeniona rozeta Ananasa

 

Trzon Ananasa

Trzon Ananasa

1 Komentarz »

  • Dawid pisze:

    Witam. Mam zamiar wsadzić ananasa ale, czy podlewamy go tylko i wyłącznie raz na dwa tygodnie wodą z nawozem – czy w między czasie podlewamy zwykłą woda? A i jeszcze najlepiej nawozem do jakich roślin?
    Z góry dziękuję za odpowiedź!

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Spam protection by WP Captcha-Free