Ph scale for comparing the result hydrogen index

Dlaczego odczyn gleby jest tak ważny dla roślin?

W glebach o odczynie lekko kwaśnym oraz obojętnym rozwijają się mikroorganizmy, ponadto rośliny nie mają problemów z pobraniem cennych składników mineralnych. W przypadku gleb kwaśnych aktywność biologiczna bakterii jest znacznie ograniczona, natomiast struktura gleby nie sprzyja rozwojowi roślin. W takich glebach są o wiele gorsze warunki powietrzne i wodne. Oczywiście, znane są gatunki roślin, które poradzą sobie także w glebach o odczynie kwaśnych. W takich ziemiach dobrze rosną między innymi magnolie i hortensje, a bardzo kwaśne gleby preferują: wrzosy, wrzośce, kalmie, pierisy, różaneczniki, borówki, azalie czy drzewa oraz krzewy iglaste. Odczyn gleby jest więc niezwykle istotny dla roślin. Warto sadzić te z nich, które poradzą sobie w danej ziemi. Co ważne, do każdego odczynu gleby znajdą się gatunki roślin, które będą rosły w danych warunkach.

Kiedy należy wykonać badanie pH gleby?

Najlepiej to zrobić przed zasadzeniem czy siewem roślin. Przed takim zabiegiem najlepiej dobrze zapoznać się z wymaganiami danych roślin co do odczynu gleby, gdyż niewłaściwe pH może spowolnić rozwój, zaburzyć kwitnienie czy też zmniejszyć plony.

Pobranie próbki gleby do sprawdzenia jej odczynu

Przed sprawdzeniem pH gleby, należy pobrać próbkę ziemi. Należy to zrobić zgodnie z pewnymi zaleceniami, aby wyniki badania nie zostały zaburzone, a co za tym idzie, były w pełni miarodajne. Co ważne, próbka gleby musi być zebrana z kilku miejsc w ogrodzie. Najlepiej pobrać ziemię z 3 miejsc na każde 100m2 terenu zielonego. Ziemia powinna być pobrana z głębokości ok. 20 cm, ale nie od razu po użyciu nawozów.

ph4

Jak zmierzyć poziom pH gleby?

Odczyn gleby można zmierzyć przy pomocy papierka lakmusowego. Można go zakupić w aptece czy sklepie internetowym. Najpierw należy pobrać próbkę ziemi do czystego szklanego pojemnika. Następnie trzeba zalać ją wodą destylowaną, po czym wymieszać. W kolejnym kroku trzeba moczyć papierek lakmusowy w płynie, przez ok. 30 sekund. Po tym czasie zmieni on swój kolor, a dzięki dołączonej skali będzie można ocenić odczyn gleby.

Innym sposobem jest pH metr, czyli bardzo prosty w użyciu miernik. Ciekawą propozycją są te mechaniczne ze wskazówką czy też miernik elektroniczny. Modelem elektronicznym można uzyskać dokładniejszy wynik. Chcąc skorzystać z miernika mechanicznego, należy przygotować taki sam roztwór, jak przy badaniu papierkiem lakmusowym. Miernik trzeba w płynie zanurzyć, odczekać parę minut, po czym sprawdzić pH. Jeśli chodzi o model elektroniczny, zbędna jest próbka gleby i przygotowanie roztworów. Takie urządzenie należy umieścić w glebie, a na ekranie już po chwili ukaże się dokładny wynik. Jest to z pewnością najwygodniejsza i najszybsza metoda sprawdzenia odczynu gleby.

Jak zmienić pH gleby?

Jeżeli podłoże jest zbyt kwaśne, wówczas można używać kredy mielonej, wapna rolniczego tudzież nawozów wapniowo-magnezowych. Przy zbyt zasadowej glebie, jej odczyn da się zmienić, używając do tego nawozu siarkowego, azotowego czy kwaśnego torfu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *