Start » Headline, Sad i warzywa

Rzeżucha

12 lutego 2021 0 Komentarzy
Rzeżucha

Rzeżucha

Rzeżucha inaczej pieprzyca siewna to roślina, która kojarzy nam się z Wielkanocą, a tymczasem można ją uprawiać w domu cały rok. Dlaczego warto?

Należy do rodziny kapustnych i jak większość z nich zawiera olej gorczycowy i glikozydy, substancje te regulują przemianę materii i pracę nerek, wzmacniają żołądek, działają leczniczo przy dolegliwościach reumatycznych i gośćcu.

Rzeżucha jest źródłem witamin: A, B1, B2, C, E, PP oraz mikroelementów takich jak siarka, chrom, potas, mangan, magnez, wapń. Skorzystajmy więc z tego, że jest prosta w uprawie i zasiejmy ją właśnie teraz w zimie, zyskamy cenne źródło witamin i minerałów. Pamiętajmy  jednak o tym, że możemy spożywać ją codziennie jednak w niewielkich ilościach, ponieważ zawarty w niej olej gorczycowy może spowodować wzdęcia.

Uprawa domowa : ułóż wilgotną watę w skrzynce lub jakimś innym naczyniu, wysiej luźno nasiona, wciśnij je trochę w watę, cały czas utrzymuj wilgotność. Rzeżucha nie może wzrastać w ostrym słońcu, lepsze jest miejsce zacienione, niektórzy przykrywają doniczki gazą, też tak można. Nasiona wykiełkują już po 2-3 dniach, gdy roślinka będzie miała 5 cm. wysokości jest gotowa do spożycia, obetnij ją ostrymi kuchennymi nożyczkami. Rośliny wyższe niż 10 cm nabierają już gorzkiego smaku, tak więc najlepsze są młode pędy.

Koniecznie więc dodajcie hodowlę rzeżuchy do waszego ogródka na parapecie, którym pisałam wcześniej.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Spam protection by WP Captcha-Free