Ultrica dioica
W poniższym artykule postaram się przedstawić zdrowotne właściwości pokrzywy. Dlaczego wybrałam pokrzywę? Jeszcze zdążymy z niej skorzystać przed zbliżającą się jesienią i zimą.
Surowce, które możemy z niej pozyskać to liście i korzeń
Zbiory można przeprowadzać nawet trzy razy w roku z jednej rośliny. Ścina się młode pędy przed kwitnieniem, po czym zbiera się liście. Korzenie wykopujemy jesienią lub wczesną wiosną, zarówno liście jak i korzeń suszymy w cieniu.
Liście – zawierają kwasy organiczne (kwas glikolowy i glicerowy), witaminy (C,K,B2) flawonoidy, garbniki, karotenoidy, fitosterole, ślady olejku eterycznego, chlorofil, związki aminowe.
Wyciąg z liści pokrzyw działa moczopędnie, ułatwia wydalanie chlorków i mocznika oraz szkodliwych produktów przemiany materii, zapobiega drobnym krwawieniom w przewodzie pokarmowym, ułatwia trawienie, zmniejsza stany zapalne przewodu pokarmowego, przeciwdziała mało nasilonym biegunkom, a także nieznacznie obniża poziom cukru we krwi, wpływa korzystnie na poziom hemoglobiny, uzupełnia niedobory witamin, zewnętrznie wyciąg z liści pokrzyw można stosować na skórę głowy co sprzyja lepszej kondycji włosów, a także płukać gardło, czy okładać czyraki.
Korzeń – zawiera kwasy organiczna, fitosterol, substancje woskowe i śluzowe, lecytyny, sole mineralne i rozpuszczalną krzemionkę.
Wyciąg z korzenia pokrzywy działa bardziej moczopędnie niż liście, stosowany jest wspomagająco w kamicy nerkowej i pęcherzowej, silniej działa na skórę głowy, ma korzystny wpływ na gruczoły potowe i łojowe.
Pokrzywę możemy wykorzystać w następujący sposób:
Wyciąg z liści : 2 łyżki liści na dwie szklanki wody, gotować 5 minut, przecedzić np. do termosu i pić pół szklanki 2 razy dziennie.
Są też przepisy, które radzą nie gotować, ale zaparzyć tylko rozdrobnione, wysuszone liście pokrzywy.
Syrop z liści: 400 szt. liści pokrzyw zalewamy 3 litrami wody, odstawiamy na 1 dobę, następnie przecedzamy wodę, odciskamy i dodajemy kwasek cytrynowy (40 g. lub sok z dwóch cytryn), dodajemy dwa kg cukru, gotujemy 10 min. przelewamy do słoiczków, pasteryzujemy 10 min, ja taki syrop dodaję do herbatki.
Do płukania głowy polecam: 10 garści świeżych lub suszonych pokrzyw zalać pięcioma litrami wody, podgrzewać aż się woda zagotuje, następnie zostawić na pięć minut, poczekać aż przestygnie i płukać włosy po umyciu ( najlepiej najpierw spłukać szampon zwykłą wodą).
0 komentarzy