Start » Headline, Zioła

Ciekawostki dla miłosników ziół

20 lipca 2020 0 Komentarzy

dziurawiecmiętabez 2

Czy wiecie, że:

- Pierwsze zapiski o roślinach leczniczych pozostawili Sumerowie, ich receptury wymieniają takie zioła jak : lulek, rumianek, szafran, piołun, grusze, figi, babkę, koper włoski, nagietek.

- Już 4 tysiące lat przed naszą erą Egipcjanie stworzyli „spis leków” składający się gównie z kilkuset surowców roślinnych.

- Pierwszą rozprawą o ziołach, która dotrwała do naszych czasów, a w której podano naukowe uzasadnienie stosowania ziół jest Corpus Hippokraticum, dzieło Hipoktartesa, wielkiego myśliciela starożytnej Grecji i twórcy współczesnej medycyny naukowej. Co ciekawe,  zalecał używanie ziół nie poddanych żadnej obróbce, uważał, że środki lecznicze w przyrodzie znajdują się w optymalnej postaci i tak najkorzystniej leczą.

- Szwajcarski lekarz Paracelsus, który był prekursorem kierunku chemicznego w zielarstwie uważał, że organizm ludzki to swojego rodzaju laboratorium chemiczne, a choroby wynikają z braku w organizmie pewnych substancji chemicznych, jeżeli choroba wywodzi się z przyrody to w najbliższym otoczeniu chorego muszą istnieć środki, mogące ją wyleczyć.

- Pomimo ogromnego rozkwitu chemii od połowy XIX wieku, duża rzesza ludzi nadal pozostała wierna ziołom, zwłaszcza na wsi, gdzie dostęp do opieki lekarskiej i nowoczesnych środków leczniczych był ograniczony.

- Ogromne znaczenie dla ziołolecznictwa miało odkrycie antybiotyków, które ponownie zwróciły uwagę badaczy na świat roślin jako źródło leków, zauważono również, że syntetyczne lekarstwa powodują działania niepożądane, których nie zauważa się przy stosowaniu ziół.

Podsumowując, rośliny leczą, są naszymi sprzymierzeńcami w walce z chorobami.

Potrzebna nam jednak wiedza co , jak i na co stosować.

Jeśli ją mamy,  możemy sami zbierać zioła, zwłaszcza te najbardziej popularne, których zdrowotne działanie jest oczywiste. Następny krok to przechowywanie i odpowiednie przyrządzanie zdrowotnych roślin.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Spam protection by WP Captcha-Free