Plamistość roślini

Groźne choroby jabłoni: rodzaje nekrotycznych plamistości liści

Gdy na blaszce liściowej jabłoni, pomiędzy żyłkami, pojawiają się nieregularne plamy, często jest znak chorób jabłoni z grupy nekrotycznej plamistości liści. Objawów nie należy lekceważyć, bo bez podjęcia działań zaradczych porażone drzewa mogą stracić większość liści. Choroby wywoływane są najczęściej przez grzyby z rodzaju Alternaria, Phyllosticta oraz Botryosphaeria. Przyczyniają się też do nich warunki pogodowe, takie jak nagłe zmiany temperatur, zbyt duże opady po okresie suszy lub inne anomalie pogodowe. Do kompleksu należą trzy różne rodzaje nekrotycznej plamistości liści.

1. Kanciastą plamistość liści wyróżniają bardzo drobne kępki szaroczarnego nalotu – czyli konidialnego zarodnikowania grzyba – na kanciastych, nieregularnych plamkach. Wymiary samych plamek mogą być natomiast dość zróżnicowane.

2. Drobna plamistość liści objawia się nieregularnymi, kolistymi plamami o średnicy wynoszącej zwykle 2-6 mm. Rozrzucone na całej powierzchni liścia plamy mogą mieć drobne czarne punkty, czyli piknidia grzyba. Zaatakowana tkanka liścia najpierw zmienia kolor na jasnobrunatną z ciemniejszą obwódką, a gdy całkowicie wyschnie, jest szarobiała.

3. Brunatna plamistości liści, jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się ciemnobrunatnym zabarwieniem plam, które często dzielą się na strefy z różną intensywnością koloru. Kształt plam jest nieregularny, a wielkość bardzo zróżnicowana. Mieści się ona w granicach 3-20 mm, choć przeważają plamy o średniej i dużej wielkości.

Działania profilaktyczne i zwalczanie powyższych chorób drzew owocowych

Póki co nie ma jeszcze zarejestrowanych fungicydów przeciwko chorobom jabłoni z rodzaju nekrotycznej plamistości liści. Zwalczanie tych chorób obejmuje natomiast między innymi stosowanie środków przeciwko parchowi jabłoni (zaatakowane rośliny są bardzo podatne na infekcje wtórne).

Bardzo dobre rezultaty w tym zakresie dają preparaty zawierające następujące substancje czynne:

  • Kaptan (np. Merpan 80 WG lub Malvin 80 WG; sprawdź na przykład: https://agrosimex.pl/product/merpan-80-wg/);
  • Mankozeb (np. Penncozeb 80 WP lub Vondozeb 75 WG);
  • Tiuram (np. Thiram Granuflo 80 WG lub Aplosar 80 WG).

Ważną funkcję pełnią też fungicydy, które stosuje się do walki z chorobami przechowalniczymi. W przypadku grzybów z rodzaju Alternaria spp. będą to na przykład preparaty:

  • Luna Experience;
  • Bellis 38 WG (zawiera boskalid i piraklostrobinę);
  • Switch 62,5 WG (zawiera fludioksonil i cyprodynil);

Choroby drzew owocowych z kompleksu nekrotycznej plamistość liści można skutecznie ograniczyć stosując minimum 2-3 zabiegi wykorzystujące wspomniane fungicydy. Warto uzupełnić je również nawozami bogatymi w makroelementy i mikroelementy oraz zawierającymi składniki, które aktywują mechanizmy odpornościowe roślin. Przykłady to:

  • Viflo Cal S (dostarcza wapnia i zawiera nanocząsteczki srebra);
  • Fosfiron Mg (zawiera aktywny jon fosforynowy);

Bardzo istotne są też działania profilaktyczne, podejmowane zanim pojawią się objawy chorób jabłoni z grupy nekrotycznej plamistości liści. Odmiany drzew o zwiększonej podatności na te patogeny należy sadzić na lżejszych i przepuszczalnych glebach, które cechują się bardzo dobrymi warunkami powietrzno-wodnymi. Ważne jest też odpowiednie nawożenie, szczególnie magnezem.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych – objawy i ochrona

Drobna plamistość liści to również choroba innych drzew owocowych, zwłaszcza wiśni i czereśni. W tym wypadku powoduje ją występujący powszechnie każdego roku grzyb Blumeriella jaapii. Jego potencjał inokulacyjny zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych, które wpływają też na dobór fungicydów.

Początkowo, objawy tej choroby pestkowych drzew owocowych to bladozielone, stosunkowo rzadko rozmieszczone plamki na liściach. Na rozwój grzyba w dużej mierze wpływają jednak infekcje wtórne powodujące gwałtowne nasilenie objawów. Plany występują wtedy na brzegach liści, a po jakimś czasie tworzą większe skupienia. Gdy plamy pokryją całą powierzchnię blaszki, porażone liście żółkną, a następnie opadają z drzew.

Kiedy należy wykonać zabiegi fungicydami? Po pierwsze, jeżeli po zbiorach okaże się, że ponad 10% liści jest porażonych. Środki te należy też stosować, gdy sierpień i wrzesień są deszczowe lub wilgotne. Wybór fungicydu zależy od warunków atmosferycznych oraz nasilenia presji patogenu, warto też wprowadzić rotację preparatów.

Gdy jest chłodno, sprawdzają się środki takie jak preparaty kaptanowe (np. Merpan 80 WG), dodynowe (np. Syllit 65 WP) lub też benizimidazole (np. Topsin M 500 S.C.). Jeśli temperatura przekracza 12°C, dobrym rozwiązaniem są z kolei preparaty z grupy IBE difenokonazoli (np. Score/Difo 250 EC).

Artykuł sponsorowany

Kategorie:

2 komentarze

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *