Kiełkowanie

Po pierwsze podłoże

Niekoniecznie woda, niekoniecznie ziemia, ale już dobrej jakości podłoże torfowe to klucz do efektywnego kiełkowania nasion. Dlaczego torf? A dlatego, że zapewnia nasionom idealne warunki powietrzno-wodne.

Oczywiście torfowe podłoże należy gdzieś rozplantować. Wbrew pozorom, nie będą potrzebne do tego doniczki, czy skrzynki na kwiatki, tylko specjalne tace. Odpowiedzią na potrzeby początkujących, jak również zaawansowanych plantatorów są specjalne tacki Easy Plug.

To właśnie na tego typu tackach umieszcza się torf, który trzeba nawodnić, a następnie można w każdym z otworów posadzić nasiona. Tacki Easy Plug nie zajmują dużo miejsca i są dostępne w rozmiarach dostosowanych do wymagań klientów. Wszystko w zależności od tego ile nasion chcemy poddać kiełkowaniu.

Mini szklarnia

Po drugie mini-szklarnia

Kolejnym krokiem w skutecznym kiełkowaniu nasion jest zapewnienie im odpowiedniej wilgotności, temperatury, a także warunków do ukorzeniania. Należy stworzyć odpowiedni mikroklimat. Jak wiadomo, najlepszym rozwiązaniem jest szklarnia.

Mowa oczywiście o mini-szklarni, która zajmuje naprawdę niewiele miejsca, jednak wystarcza do zapewnienia kiełkującym nasionom „cieplarnianych” warunków. Mini-szklarnia firmy Garland wykonana jest ze sztywnego plastyku. Jej pokrywa z kolei jest przezroczysta i miękka.

Szklarnie Garland dostępne są w dwóch wariantach. Mniejsza o wymiarach 23.5 x 18 x h14cm – idealnie nadaje się na parapet oraz większa o wymiarach 38 x 25 x h14 cm.

Ukorzeniacz

Po trzecie ukorzeniacz

Ostatni krok to zapewnienie nasionom, które już wykiełkowały bujnego rozrostu. Niezbędny jest tu ukorzeniacz. Na rynku jest wiele preparatów, które wspierają naturalny przyrost korzeni. Proponujemy jednak dwa naprawdę skuteczne: Jellyfish i Clonex.

Pierwszym z nich jest ukorzeniacz na bazie mikoryzy i bakterii glebowych Jellyfish firmy Plant Success. Jest to idealny środek do użycia podczas przesadzania klonów lub siewek.

Dzięki mnogości składników aktywnych w swoim składzie działa na kilka sposobów. Zaszczepia mikoryzę (9 gatunków), oraz pozytywne bakterie glebowe (14 gatunków), bezpośrednio na systemie korzeniowym roślin. Dodatkowo zawiera w swoim składzie kwas humusowy (z leonardytu) oraz wyciąg z wodorostów i witaminę B1.

Ta unikalna kompozycja pozwala na niemal 100% szanse przyjęcie się przesadzanych sadzonek. Pokrywa korzenie żelową powłoką, dzięki której stają się one bardziej odporne na uszkodzenia w momencie przesadzania.

Drugim skutecznym preparatem jest ukorzeniacz w żelu Clonex. W bardzo szybki i łatwy sposób umożliwia ukorzenianie sadzonek oraz skraca czas tego procesu. Dodatkowo Clonex zawiera hormon wzrostu i jest łatwy w zastosowaniu. Stosowany jest zarówno w uprawie na zewnątrz jak i wewnątrz.

I to by było na tyle – takimi metodami, dosłownie w trzech krokach, można rozpocząć swoją przygodę z nasionami. Oczywiście sposobów na skuteczne ich kiełkowanie jest wiele, to jednak jedna z bardziej efektywnych propozycji.

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *