kleszcz

Czym są kleszcze

Chociaż w Polsce występuje zaledwie 19 gatunków kleszczy to na świecie jest ich blisko 900 czyniąc je gatunkiem kosmopolitycznym . Choć może wydawać się to zaskakujące, to kleszcze przynależą do rzędu pajęczaków i są zaliczane do tej samej grupy roztoczy. Głowa kleszcza charakteryzuje się lancetowatym oraz ząbkowanym żądłem oraz wyposażona jest w nożycowate szczękoczułki, które umożliwiają mu przedostanie się przez warstwę skóry człowieka.

W przeciwieństwie do komarów kleszcze dla prawidłowego funkcjonowania wymagają większej ilości pokarmu. Dlatego też po odnalezieniu żywiciela kleszcz poszukuje dogodnego miejsca na jego ciele, gdzie będzie mógł spokojnie spędzić kolejne dni. Z tego powodu oraz miękkości ciała kleszcze najchętniej obierają takie miejsca, jak pachy, czy też okolice genitaliów. W takiej lokalizacji kleszcz może żerować na ciele ofiary nawet do 15 dni.

Usunięcie kleszczy z ogrodu

Pozbycie się niechcianych kleszczy z ogrodu jest znacznie prostsze aniżeli zwalczanie natrętnych komarów. Szczęśliwie do walki kleszczami nie musimy też stosować preparatów chemicznych. Możemy zabezpieczyć swój ogród przed niechcianymi lokatorami i zapewnić w nim bezpieczeństwo dla nas samych, jak i rodziny w sposób naturalny.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów walki z kleszczami jest olej rydzowy, który odpowiednio rozprowadzony może usunąć całą populację kleszczy z ogrodu w ciągu 48 godzin. Aby to osiągnąć powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, na takie miejsca jak końcówki liści drzew, kwiatów i krzewów. Preparat z olejem rydzowym oferuje Sklep dla Ogrodu.

Target na kleszcze

Konsekwencje nieusunięcia kleszczy z ogrodu

Kleszcze regularnie zmieniając swoich żywicieli przyczyniają do roznoszenia chorób między zwierzętami a ludźmi. Kleszcze roznosząc różnorodne groźne patogeny w postaci wirusów, czy też bakterii prowadzą do rozprzestrzeniania się nie tylko groźnej boreliozy, od kleszczowego zapalenia opon mózgowych, ale również do innych poważnych chorób.

Borelioza

Jedną z najgroźniejszych chorób wywołanych przez kleszcze jest borelioza. Zgodnie z danymi Państwowego Zakładu Higieny w Polsce każdego roku boreliozą zaraża się ponad 20 000 osób. Szczęśliwie, bakteria wywołująca chorobę znajduje się w środkowej części jelita kleszcza. Oznacza to, iż potrzebuje ona czasu do przedostania się z pasożyta do krwiobiegu żywiciela. Dzięki temu, jeżeli usuniemy kleszcza natychmiastowo po ukąszeniu ryzyko zakażenia jest stosunkowo niskie.

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM)

Choroba wirusowa spowodowana przez wirus KZM. Powoduje ona spustoszenie w ludzkim układzie nerwowym oraz atakuje mózg. Przed KZM nie chroni nas czas. Wirus powodujący chorobę znajduje się w ślinie kleszcza. Do zakażenia dochodzi więc natychmiastowo po ukąszeniu. KZM jest również chorobą potencjalnie śmiertelną. W przypadku osób, które doświadczyły najcięższej formy KZM jedynie 20% z nich odzyskało pełną sprawność.

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *