Zbiory borówki amerykańskiej

Analiza gleby – jak ją przeprowadzić?

Borówkę amerykańską można bardzo łatwo przenawozić, dlatego przed przystąpieniem do jej zasadzenia, warto sprawdzić właściwości potencjalnego podłoża. W tym celu, należy pobrać próbki gleby z całej powierzchni przeznaczonej pod uprawę borówki, a następnie oddać do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Po upływie tygodnia, wyniki wraz z zaleceniami nawozowymi powinny być gotowe.

Nawożenie przed posadzeniem

Borówka amerykańska rośnie najlepiej na kwaśnej glebie (pH 3, 8–4, 8 ) o wysokiej zawartości próchnicy, przepuszczalnej i wilgotnej.

W ogrodach zwykle nie występuje idealna dla borówki gleba, dlatego należy ją wymienić. W takim przypadku trzeba wykopać dół o głębokości 40 cm i szerokości 60–80 cm, by napełnić go mieszanką kwaśnego torfu, kory iglastego drzewa oraz gruboziarnistego piasku.

Nawożenie po posadzeniu

Wbrew pozorom, borówka amerykańska ma niewielkie potrzeby pokarmowe. Mimo to, należy się o nią odpowiednio troszczyć, a tym samym – nawozić. W trzech dawkach – od początku maja do połowy czerwca należy stosować nawozy azotowe. Pierwszą dawkę należy podać tuż po kwitnieniu krzewów, a ostatnią – w momencie, gdy kończy się pierwszy etap silnego wzrostu owoców. Z kolei nawozy potasowe, fosforowe i magnezowe, powinny być stosowane jesienią.

Szczepionka mikoryzowa i jej pozytywne aspekty

Wszystkie rośliny z rodziny wrzosowatych (w tym borówka amerykańska) reagują korzystnie na stosowanie szczepionki mikoryzowej. Grzybnia, która dostaje się do gleby, powoduje lepszy dostęp do składników pokarmowych, zwiększa powierzchnię chłonną systemu korzeniowego, a to ułatwia pobieranie wody, a także pozytywnie wpływa na kwitnienie, owocowanie oraz wzrost borówki.

Nawożenie to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, który warunkuje wzrost i owocowanie borówki amerykańskiej. Decydując się na jej uprawę warto pamiętać o podstawowych zasadach, a przy odpowiedniej trosce jej owoce wynagrodzą wszystkie napotkane w tym czasie trudności!

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *