Duzy taras na balkonie w miescie

W jaki sposób ogrzać balkon, taras i altanę?

W mieszkaniach balkony stają się przedłużeniem powierzchni, pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń, a do tego dają szansę na korzystanie ze świeżego powietrza bez wychodzenia z domu. Przy domach mamy zaś barwne ogrody i tarasy, a do tego altany. Zamiast rezygnować z wyjątkowo przyjemnych chwil, nawet w chłodnych oparach jesieni czy zimowym anturażu, postawmy na ogrzewanie balkonowe, nadające się również na taras lub właśnie do ogrodowych altan. Co mamy do wyboru?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty, w tym promiennik. Wykorzystuje on działanie promieni podczerwonych, które pozwalają wytworzyć ciepło i ogrzać ten fragment przestrzeni, na który padają w danej chwili. Promiennik nie ogrzewa powietrza, ale jego ciepło jest odczuwalne na skórze. Co więcej, to pożądane ciepło czujemy od razu po podłączeniu promiennika do gniazdka.

Mamy sposób na ocieplenie atmosfery na balkonach, pośród tarasów i altan. Elektryczne promienniki wymagają jedynie umieszczonego na elewacji, zewnętrznego gniazda elektrycznego, a jeśli go nie ma, można zastosować przedłużacz, który prąd doprowadzi z mieszkania. W zależności od wielkości balkonu czy tarasu, albo i postanowienia odnośnie chęci ocieplenia wnętrza altany, decydować będziemy o konkretnym produkcie. Promienniki bowiem różnią się swoją mocą, formą, a także długością przewodu elektrycznego. Mogą być także mocowane w odmienny sposób, jak i regulowane. Istnieje szansa na dopasowanie tak pod względem funkcjonalności, jak i kwestii wizualnych, które powinny wpisywać się w zieloną aranżację przedłużenia mieszkania w postaci balkonu, przestronnego tarasu czy ogrodowej altany.

Wskazówki przy wyborze promiennika

Promiennik musi być dostosowany do wielkości powierzchni, jaką ma ogrzewać. Zupełnie inne zapotrzebowanie wykazują restauracje, w których spotykamy promienniki, a inne balkony, tarasy i altany. Decydujemy zatem o konstrukcji, która – mówiąc kolokwialnie – zmieści się, na którymś z powyższych. Do tego liczy się sposób działania. Promiennik elektryczny potrzebuje wspomnianego gniazda na elewacji zewnętrznej lub zastosowania przedłużacza, który pomoże w połączeniu ze źródłem prądu.

Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z elektryką i działaniem czynników atmosferycznych, promiennik musi posiadać wysoki parametr IP, czyli wskaźnik szczelności. Znacznie dla wielkości ogrzewanej powierzchni, ma także moc promiennika. Teoretycznie im wyższa, tym lepiej, ale na niewielkich balkonach nie potrzeba promiennika, który wręcz bucha ciepłem, bo ogrzewanie może okazać się zbyt intensywne, a rachunki za prąd mało zadowalające. Z tego względu dobrze sprawdzają się promienniki, które posiadają regulację intensywności ogrzewania. Ponadto regulowana wysokość czy obracana głowica – elementy, dzięki którym uzyskiwane ciepło jest wprost idealne, promiennik ogrzewa tylko te strefy, na których nam zależy, z których korzystamy w danej chwili, a na rachunkach za prąd, nie odbija się to negatywnie. Taką propozycją jest promiennik dostępny w sklepie internetowym Jula pod adresem https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/ogrzewanie-i-wentylacja/ogrzewanie/promienniki-podczerwieni/promiennik-podczerwieni-411142/.

Estetyka zielonej przestrzeni

Tak pośród balkonów, tarasów, jak i altan, liczy się dopasowanie do zastosowanej, zielonej aranżacji. To, że chodzi o przestrzeń zewnętrzną nie oznacza, że nie trzeba zwracać uwagi na estetykę. Funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania są na pierwszym miejscu, ale skrupulatnie planowanej i aranżowanej pieczołowicie zielonej przestrzeni, nie chcemy przecież szpecić.

Dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z ofertą różnych firm, by wybrać promiennik, który poza właściwymi parametrami, urzeknie swoją konstrukcją. Promienniki mogą być opatrzone parasolem, pod którym znajduje się „mechanizm” wytwarzania ciepła. Przyjmują również formę wiszących żyrandoli mocowanych do sufitów czy zadaszeń, najczęściej, poza ciepłem, oferujących również oświetlenie. Dostępne są kształty grzybków i latarni, a każda taka konstrukcja determinuje sposób jej mocowania.

Promiennik elektryczny umieszczony na nóżce niczym lampa podłogowa, podłączany jedynie do źródła prądu, posiada atut w postaci mobilności. Można go dowolnie ustawiać, a niewielka zwykle podstawa zapewnia, że nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca. Promienniki przyścienne bądź montowane pod zadaszeniem balkonu, są z kolei rozwiązaniem trwałym, na lata użytkowania.

Aranżujemy zielone przestrzenie

Gdy już mamy wybrany konkretny promiennik, można przystąpić do urządzania balkonu, tarasu czy altany. Mobilny promiennik elektryczny to najlepszy sposób, by dosłownie przymierzyć, jak będzie się prezentował w konkretnym miejscu. Tę kwestię przemyślmy także pod względem miejsc, w których najczęściej lubimy przesiadywać. Ustawienie w kącie balkonu, pozwoli pomieścić wygodne i niewielkie krzesła, a nawet skromny stolik, z kolei regulowana głowica da szansę na precyzyjne ustawienie. Dzięki promiennikom można podnieść temperaturę nawet o około 20°C, a jesienne czy też zimowe wieczory, z kubkiem gorącego napoju w ręku, stają się znacznie przyjemniejsze.

W ogrodach i dużych altanach można pozwolić sobie na rozbudowane konstrukcje, które będą wyglądać wręcz majestatycznie pośród ogrodowych okoliczności przyrody. Warto poszukać promienników w formie parasoli, grzybków, by nadać indywidualnego wyrazu przydomowej naturze.

Nowoczesne promienniki, doskonale wpisują się w równie nowocześnie urządzone ogrody, jak i minimalistyczne, ale luksusowe balkony. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by otoczone kwintesencją rustykalnych czy romantycznych wystrojów, stanowiły przyciągający uwagę, element ozdobny. Promiennik to doskonały wybór, który poza swoją funkcjonalnością i estetyką, z powodzeniem wpisuje się również w budżet każdego miłośnika ciepłych wieczorów spędzanych na balkonach, w ogrodach i altanach, pomimo panującej naokoło jesiennej lub zimowej aury.

Źródła:

  • http://taras-balkon.pl/ogrzewanie-na-tarasie-parasole-grzewcze-promienniki/
  • https://allegro.pl/artykul/jak-ogrzac-taras-wiosna-53251
  • https://allegro.pl/artykul/jesien-na-swiezym-powietrzu-jak-ogrzac-taras-126463
  • https://dom.wp.pl/ogrzewanie-balkonu-i-tarasu-przyda-sie-zwlaszcza-wiosna-6104138131780225a
  • https://www.liderbudowlany.pl/artykul/instalacje/ogrzewanie/ogrzewanie-na-podczerwien-jak-wybrac-promiennik/

Kategorie:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *