Start » Headline, Planowanie ogrodu

Jak wybrać odpowiednie środki ochrony roślin?

27 lutego 2018 0 Komentarzy

Środki ochrony roslin

Chwasty stanowiły zmorę rolników od momentu rozpoczęcia upraw na większą skalę a pierwsze środki ochrony roślin stosowane były już w starożytności. Dawniej preparaty chwastobójcze oparte były o szkodliwe dla zdrowia ołów lub rtęć a nawet arszenik. Obecnie każdy pestycyd przed wypuszczeniem na rynek poddawany jest serii rygorystycznych testów, które pozwalają upewnić się, że jest on bezpieczny dla środowiska. Istnieje również szereg przepisów regulujących sposób użytkowania oraz dawkowanie środków ochrony roślin.

Aby wybrać idealny pestycyd należy przede wszystkim dokładnie przyjrzeć się chwastom, które ma zwalczać. Szkodzące uprawom rośliny dzielone są na jedno i dwuliścienne oraz, ze względu na długość ich życia na jedno, dwu i wieloletnie. Dobierając preparat chwastobójczy należy pamiętać, że na obszarze jednej uprawy może pojawić się kilka różnych gatunków. Obszerne informacje na temat podziału chwastów można znaleźć w artykule „Podstawowy podział chwastów”.

Decydując się na zastosowanie środków ochrony roślin należy również uwzględnić stan gleby – jej stopień uwilgocenia oraz jakość doprawienia. Kolejnym aspektem, który wpływa na skuteczność działania pestycydów jest faza rozwojowa chwastów oraz to, jakie substancje były używane w przeszłości do ich zwalczania. Stosowanie jednego środka przez dłuższy czas może doprowadzić do uodpornienia niechcianych roślin na jego działanie. Na efekt końcowy mają również wpływ warunki atmosferyczne w trakcie i kilka dni po użyciu preparatu.

Dokonując wyboru należy pamiętać, że nieodpowiednio dopasowany środek ochrony roślin może przynieść odwrotny efekt i doprowadzić do zniszczenia upraw oraz środowiska naturalnego. Aby uniknąć takiej sytuacji należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta podanych na opakowaniu produktu. Pestycydy należy kupować jedynie w sprawdzonych sklepach posiadających zaufanych dostawców. Podczas zakupu warto również zwrócić uwagę na datę przydatności do użycia oraz sposób, w jaki przechowywane były środki chwastobójcze.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Spam protection by WP Captcha-Free