Kwiaty jesienią

Jakie kwiaty sadzimy jesienią?

Zwykle we wrześniu pojawiają się z sklepach ogrodniczych rośliny typowe dla jesieni, takie jak wrzos pospolity, chryzantemy czy astry jesienne, którymi warto obsadzać rabaty, kosze oraz kolorowe doniczki na werandach.

Specjaliści zalecają, aby jesienią sadzić wyłącznie byliny oraz cebule roślin ozdobnych, które kwitną na wiosnę. Do końca września można z powodzeniem sadzić np. piwonie czy lilie – w ich przypadku dobrym pomysłem jest wysypanie dna dołków grubą warstwą piasku, która zabezpieczy cebulki przed gniciem. Ważne jest również, aby posadzić kwiaty jeszcze przed nadejściem mrozów i nakryć rabaty np. torfem, korą ogrodową lub iglastymi gałązkami.

Jakie inne kwiaty sadzimy jesienią? Zaleca się, aby przed nadejściem zimy, skończyć sadzenie bylin takich kwiatów, jak:

 • barwinek,
 • bergenia sercowata,
 • płomyk,
 • przetacznik,
 • skalnica,
 • gęsiówka,
 • kokoryczka.

Jesienią, można sadzić także konwalie – ich kłącza najlepiej umieścić co 5 cm od siebie na głębokości około 2 cm.

Wrzesień i październik to najlepszy czas na sadzenie również cebul takich roślin kwitnących wiosną, jak m.in.:

 • krokusy,
 • narcyzy,
 • hiacynty,
 • tulipany,
 • przebiśniegi,
 • szachownice.

Dobrym pomysłem jest także sadzenie śniedków, śnieżników, zawilców, szafirków, jaskrów oraz cebulic.

Do sadzenia kwiatów ozdobnych, należy wybierać wyłącznie cebule dobrej jakości – duże, twarde, bez widocznych śladów uszkodzeń spowodowanych np. przez szkodniki. Nie warto wybierać cebulek przebarwionych, pozbawionych łusek, lub które mają wyrośnięte liście i korzenie.

Specjaliści zalecają, aby przez zasadzeniem zanurzyć cebule kwiatów w roztworze wysokiej klasy środka grzybobójczego, co zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych.

Optymalne warunki do sadzenia kwiatów jesienią

Warto pamiętać o tym, że zdecydowana większość roślin cebulowych najlepiej rozwija się w miejscach umiarkowanie wilgotnych i nasłonecznionych, ale jednoczenie takich, które nie nagrzewają się nadmiernie. Duże, dorodne cebulki takich kwiatów jak narcyzy, szachownice cesarskie czy tulipany najlepiej sadzić w miejscach pomiędzy innymi roślinami, zaś drobne cebulki np. przebiśniegów, można z powodzeniem sadzić pod krzewami liściastymi oraz drzewami.

Zaleca się, aby cebule kwiatów ozdobnych sadzić na głębokość odpowiadającą trzem wysokościom cebulek. Ziemię, która znajduje się wokół nowo zasadzonych roślin warto dokładnie wyściółkować, wykorzystując do tego celu np. przekompostowaną korę lub torf ogrodniczy. Tym sposobem można skutecznie zabezpieczyć kwiaty przed utratą wody i przemarznięciem w czasie zimy.

Jakie krzewy i drzewa sadzimy jesienią?

Mniej więcej od połowy września, aż do pierwszych przymrozków, można z powodzeniem sadzić iglaki, a także krzewy i drzewa liściaste (np. owocowe) z odkrytymi korzeniami oraz balotowane
(z korzeniami umieszczonymi w siatkach wypełnionych wilgotnym torfem lub bryłą korzeniową owiniętą tkaniną).

Niektóre gatunki drzew owocowych są szczególnie wrażliwe na mróz. Brzoskwinie, wiśnie czy czereśnie, zdecydowanie najlepiej sadzić na wiosnę. Jesienią natomiast można bez obaw sadzić jabłonie, grusze oraz śliwy, pamiętając jednocześnie o nawożeniu ich wysokiej klasy nawozami mineralnymi lub organicznymi, aby przywrócić glebie właściwą strukturę i optymalne pH.

Prawidłowe sadzenie krzewów i drzew jesienią

Aby prawidłowo zasadzić drzewa i krzewy, najpierw należy usunąć wszystkie chwasty i dokładnie spulchnić ziemię. Roślinę kupioną z odkrytymi korzeniami, należy moczyć przez kilka godzin w wodzie. Następnie wystarczy wykopać dołek (odpowiednio duży, aby można było swobodnie rozłożyć korzenie) i wsadzić w niego drzewo lub krzew. Na koniec wystarczy zasypać dół żyzną, wilgotną ziemią i udeptać.

Drzewa i krzewy zakupione w pojemnikach, warto bezpośrednio przed zasadzeniem wstawić na kilka minut do wody. Jeżeli po wyjęciu rośliny z pojemnika widoczna jest zbita, gęsta i splątana siatka korzeni, konieczne jest ich delikatne podcięcie. Następnie należy wykopać dołek (większy od pojemnika), umieścić w nim roślinę, dokładnie wypełnić go żyzną ziemią, a na koniec udeptać stopami.

Zaleca się, aby drzewka po posadzeniu intensywnie podlewać, dzięki czemu do zimy zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy. Po nadejściu pierwszych przymrozków warto obsypać podstawę pędu grubą warstwą kory sosnowej lub torfu, zabezpieczając tym samym korzenie przed ekstremalnie niskimi temperaturami. Co ważne, drzewa i krzewy posadzone jesienią, już wczesną wiosną zaczną szybko i sprawnie pobierać z gleby wodę i najważniejsze składniki odżywcze.

Jakie warzywa sadzimy jesienią?

Jesienny wysiew warzyw to zdecydowanie najlepszy sposób na uzyskanie plonów już wczesną wiosną. Jak się okazuje, wiele odmian roślin ozimych można z powodzeniem sadzić we wrześniu, październiku, a nawet listopadzie.

W pierwszej połowie września warto sadzić mrozoodporne odmiany rzodkiewek, czosnku, sałaty, kapusty, a także roszpunki i buraków liściowych. W październiku i listopadzie, można zasadzić m.in.: cebulę, szpinak, pietruszkę czy koper.

Warzywa sadzone jesienią powinny być umieszczane na dobrze nasłonecznionych stanowiskach, osłoniętych przed zimnym wiatrem, w glebie bogatej w składniki mineralne, odpowiednio użyźnionej, oczyszczonej i odchwaszczonej.

Szczególnie w początkowym okresie po posadzeniu oraz wysianiu warzyw, należy pamiętać o ich intensywnym podlewaniu, dzięki czemu szybko wykiełkują, a sadzonki dobrze się ukorzenią jeszcze przed nadejściem zimy.

Najlepszy sposób sadzenia i wysiewu warzyw

Warzywa ozime można siać głównie w listopadzie, a niekiedy nawet na początku grudnia, przyspieszając tym samym zbiór o około 2-3 tygodnie w porównaniu z siewem wiosennym. Najczęściej uprawiana jest w ten sposób cebula ozima oraz czosnek ozimy.

Podczas jesiennego wysiewu warzyw, warto stosować większe niż zwykle zagęszczenie nasion i sadzonek, ponieważ nie wszystkie z nich przetrwają mróz i zimową aurę. W przypadku cebuli ozimej zaleca się wybierać cebulki o średnicy powyżej 2 centymetrów. Najlepiej umieszczać je w ziemi w odległości co 15-20 centymetrów. Czosnek ma szczególne wymagania glebowe. Ziemia powinna być możliwie jak najbardziej spulchniona, użyźniona oraz wyrównana. Pojedyncze ząbki najlepiej sadzić, zachowując odległość 5-6 centymetrów od siebie. Nasiona marchwi natomiast należy siać gęściej niż podczas wiosennego wysiewu. Aby zagwarantować roślinom optymalne warunki do rozwoju, warto okryć je cienką warstwą słomy jeszcze przed rozpoczęciem zimy.

Doskonałą platformą do zdobycia cennej wiedzy na temat pielęgnacji ogrodu oraz miejscem do wymiany doświadczeń z innymi osobami jest forum ogrodnicze, dostępne na stronie https://forum.leroymerlin.pl/forum/rosliny-i-ogrod,1,10,ko1,il15.html.

Artykuł sponsorowany

Kategorie:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *