Myślę, że jest to temat odpowiedni na tą porę roku więc przedstawię tu najistotniejszą wiedzą, którą zgromadziłem na ten temat. Obecnie najefektywniejszą technologią doświetlania roślin są diody LED, ponieważ posiadają bardziej korzystne dla roślin długości fal świetlnych oraz mają najlepszy stosunek generowanych lumenów do pobieranego prądu. Kto interesuje się tym tematem zapewne nieraz widział specjalne lampy LED-owe dla roślin dające fioletowe światło. Jest to po prostu połączenie diod o kolorze niebieskim i czerwonym ponieważ rośliny z całego spektrum światła najbardziej potrzebują właśnie tych dwóch kolorów. Bez dokładniejszych analiz w skrócie można przyjąć że niebieskie stymuluje przyrost masy zielonej i blokuje aby rośliny się zbyt nie „wyciągały” natomiast czerwone potrzebne jest do kwitnienia. W praktyce dawkujemy wszystkim roślinom światło czerwone i niebieskie w stosunku 4:1, nawet dla sałaty, której kwitnienie nie jest pożądane, ale światło czerwone bierze znaczący udział w fotosyntezie.
Skoro wiemy już czym doświetlić rośliny musimy teraz obliczyć natężenie światła, która jest potrzebna w naszym konkretnym przypadku. Z badań które przeprowadzono na diodach LED, mieszance czerwono niebieskiej, możemy wyliczyć ilość lumenów potrzebnych na każdy metr kwadratowy uprawy. Odniesienie lumenów do zapotrzebowania roślin na światło jest jedynie orientacyjne ponieważ lumen jest miarą bazującą na czułości ludzkiego oka, zaś rośliny do wzrostu i owocowania potrzebują przede wszystkim światła czerwonego i niebieskiego, a te widziane ludzkim okiem świecą znacznie ciemniej.

Orientacyjne zapotrzebowanie roślin na światło:

12000 lumenów / 1m2 – wartość minimalna
16000 lumenów / 1m2 – wartość średnia
20000 lumenów / 1m2 – wartość optymalna

Moc generowana przez diody LED używane do budowy taśm LED:
3528 – dioda o wymiarach 3,5 mm x 2,8 mm, strumień światła 3-8 lumenów
5050 – dioda o wymiarach 5 mm x 5 mm, strumień światła 10-22 lumenów
5630 – dioda o wymiarach 5,6 mm x 3 mm, strumień światła 20 – 50 lumenów
3014 – dioda o wymiarach 3 mm x 1,4 mm, strumień światła 8 – 15 lumenów
2835 – dioda o wymiarach 2,8 mm x 3,5 mm, strumień światła 9 – 24 lumenów

Strumień światła diody danego typu uzależniona jest od temperatury barwy oraz producenta. Największą moc mają LED-y o barwie białej zimnej natomiast diody o barwie czerwonej i niebieskiej zdecydowanie świecą ciemniej dla ludzkiego oka ale nie dla roślin. Dlatego do obliczeń zapotrzebowania na światło przyjmujemy najwyższą wartość lumenów dla danego typu diody.

Załóżmy, że musimy doświetlić powierzchni 1m 2 paskami LED 5050, gdzie na jeden metr paska przypada 60 diód.
Dla wartości średniej wyniesie:

16000 / 22 lumenów = 727 diód
727 / 60 = 12,1 metrów paska LED

Czyli możemy zastosować np: 3m paska niebieskiego i 9m paska czerwonego.

Ten typ paska pobiera 14,4 W / metr a to wyniesie 172 W więc należy zaopatrzyć się w zasilacz około 200W. Ważne jest również to aby nie połączyć wszystkich pasków w jeden ponieważ będzie płynął zbyt duży prąd. Należy zatem paski podzielić na sekcje np. po 2 metry i połączyć je równolegle.

Na koniec pozostaje jeszcze aspekt wysokości źródła światła nad roślinami. Optymalnie jest to 10 cm nad czubkiem rośliny. Każde niepotrzebne zwiększenie odległości w zdecydowany sposób obniża ilość światła docierającego do roślin.

Uprawa led

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *