Kwitnące DalieW tym roku największym odkryciem dla mnie była Dalia Zmienna odmiana Dandy. Teoretycznie sprzedawana jest jako roślina jednoroczna ale tak naprawdę jest to bylina. Nasiona, które kupiłem były mieszanką o przeróżnych kwiatach każdy wyglądał inaczej. Z nasion posianych w marcu miałem gotowe sadzonki w w połowie maja i mogłem wsadzić je do dość dużego pojemnika na werandzie. Kwitły nieprzerwanie coraz to inne od lipca do późnej jesieni osiągając wysokość około 40 cm. Jesienią przy opróżnianiu doniczki odkryłem, że każda z Dalii wytworzyła dość solidne bulwy które będzie można posadzić w przyszłym roku. Dodatkowo z przeschniętych kwiatostanów zebrałem nasiona, więc w przyszłym roku liczę na to, że będę miał pełno tych pięknych kwiatów koło domu.

Warunki uprawy. Dalia wymaga gleby żyznej, próchniczej. Na zbyt ciężkiej glebie należy dodać piasku lub torfu dla poluzowania struktury gleby. Ziemia może być lekko kwaśna. Potrzebują stanowiska słonecznego, gdzie światło operuje przynajmniej 8 godzin dziennie. Im mniej słońca tym niej kwitną. Nawożenie najpierw miesiąc po wykiełkowaniu, a następnie po upływie kolejnego miesiąca. Nie należy podawać nawozu o zbyt wysokiej zawartości azotu ponieważ łodygi robią się zbyt długie i słabe a kwiaty drobne. Dalie można hodować w skrzynkach lub doniczkach o pojemności przynajmniej 20 litrów. Dalie można rozmnażać z nasion lub bulw.
Na zimę bulwy dali trzeba wykopać bo nie przetrzymają mrozów. Można je dzielić ale należy to zrobić tak aby każda bulwa miała oczko, z którego wykiełkuje nowa roślina. Jeżeli oczka są niewidoczne to najbezpieczniej jest całą bulwę podzielić na dwa lub cztery równe kawałki. Bulwy przechowywać w suchym miejscu w temperaturze od 5 do 10 stopni. W trocinach, torfie lub suchym piasku. Ewentualnie do przechowywania bulw można wykorzystać pudełko wyłożone pomiętymi gazetami. Na wiosnę bulwy sadzimy w wilgotnej ziemi na głębokości około 10cm, a z podlewaniem czekamy aż pojawią się kiełki.
Wysiew nasion od marca do kwietnia pod osłonami a następnie w połowie maja przesadzam już gotowe sadzonki do gruntu.

Bulwy Dalii

Bulwy Dalii

Nasiona Dalii

Nasiona Dalii

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *