Jak prostym sposobem wyhodować dużo bazylii ? Sposobów jest wiele, jednak ja opiszę mój, który jak do tej pory okazał się najskuteczniejszy i nie będę się tu rozpisywał na temat ile to ona ma zalet bo każdy chyba wie.  Bazylia lubi ciepło, słońce, wilgoć a bazylię lubią ślimaki. Rośnie szybko i bardzo ładnie się rozkrzewia. Wiele razy próbowałem sadzić bazylię w gruncie  ale dokładnie wszystko zjadały ślimaki, nawet jak sadziłem już duże odhodowane rośliny.

Jednak tym razem zrobiłem tak: Na początku kwietnia posiałem nasiona bazylii do doniczki 10 litrowej, mniej więcej w rozstawie 4x4cm i wsadziłem do kotłowni gdzie temperatura jest wystarczająca aby wykiełkowała. Już po tygodniu zaczęły pojawiać się pierwsze rośliny więc wyniosłem doniczkę na zewnątrz. Na czas przymrozków wnosiłem ją do domu ale było to zaledwie kilka razy bo wiosna w tym roku była bardzo ciepła. Jak tylko zrobiło się jeszcze cieplej a z ziemi powyłaziły ślimaki, doniczkę z bazylią wsadziłem do dużej podstawki z wodą.

Cały czas pilnuję aby w podstawce była woda.  Z jednej strony wpływa to bardzo dobrze na wzrost, ponieważ ziemia w doniczce jest cały czas wilgotna, a z drugiej strony woda w podstawce jest fosą nie do przejścia dla ślimaków.

Podczas ucinania bazylii warto pamiętać, że bardzo łatwo się rozkrzewia, więc jeżeli jeszcze nie planujemy zakończyć uprawy to przycinajmy ją tak aby zostały przynajmniej dwa listki a na pewno z tego miejsca odbiją dwa nowe pędy. Sposób jest skuteczny ponieważ jeszcze nigdy nie miałem tak dużo bazylii. Ta jedna doniczka spokojnie wystarcza na bieżące potrzeby oraz do suszenia. Już zawsze będą tak uprawiał to zioło.

Bazylia w podstawce z wodą

Bazylia w podstawce z wodą

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *