W tym roku postanowiłem zrobić eksperyment na pomidorach mający na celu sprawdzenie skuteczności nawozów naturalnych takich jak gnojówka z pokrzyw oraz mocz (tak, tak, ten ludzki). Aby wyniki były jak najbardziej obiektywne porównam je z typowym nawozem do pomidorów. Dla lepszego porównania jedną z roślin nie będę podlewał żadnym nawozem, jedynie samą wodą.

Sadzoniki pomidorów KRAKUS

Sadzonki pomidorów KRAKUS

W tym celu najpierw wyhodowałem pięć identycznych krzaków pomidorów, odmiana „Krakus”. Pomidory zostały posiane 1 czerwca, czyli dość późno ale nie udało mi się w tym czasie kupić identycznie wyglądających sadzonek. Mimo późnego wysiewy pomidory dość szybko nadrobiły stracony czas. Po 90 dniach czyli 14 lipca przesadziłem je do większych doniczek, w których pozostaną do końca eksperymentu.

Po tygodniu od przesadzenia czyli 21 lipca zastosowałem pierwsze nawożenie, czyli w kolejności od lewej: zwykła woda, mocz, mocz z popiołem z kominka, gnojówka z pokrzyw, nawóz do warzyw BIOPON (wybrałem ten bo był w przyzwoitej cenie).  Mocz rozcieńczany jest w stosunku 1:10, natomiast w trzeciej doniczce do mieszanki moczu dodaję jeszcze łyżeczkę popiołu z kominka aby zbyt nie zakwaszać ziemi. Nawóz z pokrzyw przygotowuję zgodnie z ogólnym przepisem na gnojówkę z pokrzyw i podlewam rozcieńczając wodą w stosunku 1:10.

Wszystkie pomidory będą nawożone raz w tygodniu, w każdy poniedziałek. Co tydzień będę też umieszczał zdjęcie oraz spostrzeżenia na temat kondycji krzaków.

Pomidory przed rozpoczęciem nawożenia

Pomidory przed rozpoczęciem nawożenia

Nawozenie pomidorow - tydzień 2

Po pierwszym tygodniu brak różnic. Wszystkie krzewy są zdrowe i szybko rosną.

Nawozenie pomidorow3

Po dwóch tygodniach nawożenia zaczynają być widoczne różnice ale jeszcze nieznaczne. Dużym zaskoczeniem jest dla mnie to jak szybko rozwijają się te pomidory. Nasiona zostały posiane zaledwie 2 miesiące temu a już niektóre krzaki mają owoce wielkości groszku. Z pewnością jednym z czynników było to, że w miarę szybko zostały przesadzone do większych doniczek co niezahamowało ich wzrostu. Kolejny, ważny element to świeża ziemia i dobre stanowisko.

nawozenie-pomidorow

Kolejny tydzień. Doniczki z pomidorami musiałem przenieść na ziemię bo zrobiły się już za duże aby je trzymać na ławce. Pomidor nienawożony został w tyle. Pozostałe idą prawie równo jednak na krzewie zasilanym nawozem do warzyw (pierwszy od prawej) pomidory są największe, jeden z nich wielkości śliwki. Najbujniej rosną krzewy 3 i 4 od lewej, czyli zasilane moczem z popiołem oraz gnojówką z pokrzyw.

Pomidor

Pomidory na krzewie zasilanym nawozem do warzyw. Wygląda na to, że dojrzeją najszybciej.

Kategorie:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *