Ogrodowe sito to rzecz prosta a niesłychanie przydatna, która usprawnia prace przy zakładaniu rabaty oraz czyszczeniu jej z chwastów i kamieni. Obecnie nie wyobrażam sobie pracy w ogrodzie bez tego narzędzia. Dość już miałem nudnego, nie kończącego się wybierania kamieni z grządki więc zrodził się ten pomysł, który tak naprawdę jest stary jak świat.
Do wykonania sita potrzebne są jedynie 4 deski, siatka plastikowa, którą można kupić w większości sklepów ogrodniczych oraz gwoździe i wkręty. Deski w ramę najlepiej połączyć za pomocą grubych wkrętów aby konstrukcja była dość mocna. Siatkę przybijamy z jednej strony drobnymi gwózdkami jak najgęściej, najlepiej co jedno lub dwa oczka. Jest to istotne gdyż siatka przyjmować będzie obciążenie kilku do kilkunastu kilogramów. Aby konstrukcja ramy nie poluzowała się można ją jeszcze wzmocnić metalowymi łącznikami. Wielkość i kształt sita musimy dostosować do naszych potrzeb.
Teraz przy odnawianiu rabat lub pozyskiwaniu nowej ziemi praca idzie znacznie szybciej. Doskonale sprawdza się również przy przesiewaniu kompostu, popiołu z ogniska lub leśnej ściółki. Koszt budowy jest znikomy a pożytek ogromny więc jeżeli ktoś jeszcze tego nie ma to zachęcam do zrobienia.
Kiedy jest najlepszy czas na wertykulację trawnika? Sezonowy przewodnik dla ogrodników
Wertykulacja trawnika to jeden z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych, który pomaga utrzymać trawnik w doskonałej kondycji. Poprzez usunięcie warstwy filcu i napowietrzenie gleby, wertykulacja sprzyja lepszemu wzrostowi trawy, poprawia jej zdrowie i odporność. Jednak aby osiągnąć optymalne efekty, warto wiedzieć, kiedy najlepiej przeprowadzić ten zabieg. Sezonowy przewodnik pomoże Ci zrozumieć, jak dostosować harmonogram wertykulacji do potrzeb Twojego trawnika.
0 komentarzy