O korzyściach płynących z posiadania choćby niewielkiego tunelu foliowego nie trzeba przekonywać nikogo. W sprzedaży dostępne są tunele foliowe kuszące swoją niską ceną, jednak o wiele taniej wyjdzie jeżeli zrobimy go sobie sami. Do zbudowania tego niskiego tunelu foliowego potrzebne mi było około 25 zł oraz 2 godziny wolnego czasu.

Tani namiot foliowy

Tani namiot foliowy

Aby zbudować konstrukcje całego szkieletu wystarczyły 3 rurki polipropylenowe o średnicy 16mm, 4 trójniki, 2 opaski zaciskowe oraz folia ogrodnicza. Od razu odradzam stosowania foli malarskiej, nie sprawdza się. Rurki i trójniki można kupić w każdym sklepie Wod-Kan lub hipermarkecie budowlanym. Rurki o średnicy 16mm są elastyczne a jednocześnie wystarczająco trwałe.

Materiały na namiot foliowy

Materiały na namiot

Wysoki Zagon

Wysoki zagon

Otwór na rury

Otwór na rury

Całość musi być stabilnie osadzona w ziemi lub jakiejś drewnianej konstrukcji, którą zdecydowanie bardziej polecam. Ja do tego celu wykorzystałem wysoki zagon zrobiony z desek w zeszłym roku. Takie drewniane fundamenty dają najlepszą stabilność całej konstrukcji. Wiercimy dziury w odpowiednich miejscach wiertłem lub otwornicą o średnicy takiej samej jak nasze rurki polipropylenowe. Dzięki temu konstrukcja jest łatwa w montażu i demontażu, sztywna i nie ma tendencji do obluzowywania się.
Rurki przycinamy na odpowiednią długość w zależności od tego jak wysoki ma być tunel, na szczycie łuku przecinamy aby wsadzić trójnik, środkowy łuk musi łączyć wszystko krzyżakiem, którego nie byłem w stanie kupić więc zrobiłem go przecinając na pół dwa trójniki a następnie połączyłem opaskami zaciskowymi.

Namiot foliowy z rurek

Namiot foliowy z rurek

Montaż krzyżaka

Montaż krzyżaka

Mocowanie folii

Mocowanie folii

Gdy szkielet mamy już gotowy pora założyć folie. Ja robiłem to sam podczas silnego wiatru więc musiałem się wspierać spinaczami do bielizny aby stopniowo i dokładnie rozłożyć ją na konstrukcji. Gdy już jest na swoim miejscu przykładamy ją kamieniami jeżeli konstrukcja jest osadzona w ziemi lub przybijamy do naszego drewnianego „fundamentu”. Aby folia się nie porwała przybijamy ją przez szerokie podkładki zrobione np z kawałka węża ogrodowego.
Tunel mamy gotowy i możemy go już zagospodarować. Siejemy w nim wczesne odmiany warzyw, rzodkiewkę, sałatę, itp. Jeżeli chcemy pod osłoną hodować ogórki to najlepiej zastosować odmianę szklarniową, która wydaje tylko kwiaty żeńskie i nie potrzebuje zapylania przez owady.

Rośliny w namiocie foliowym

Rośliny w namiocie foliowym

Kategorie:

3 komentarze

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *