Krzewy oraz drzewa owocowe powinny znaleźć się na każdej działce. Wielkość przydomowego sadu zależy od różnych czynników, a przede wszystkim od typu gospodarstwa, jego wielkości, wielkości działki, liczby członków rodziny itp. Jeżeli nie zajmujemy się sadownictwem i uprawiamy owoce tylko na swoje potrzeby to obszar naszego sadu powinien wynosić około 500m2 dla przeciętnej, 4-osobowej rodziny.
      Wybór miejsca na założenie sadu powinien być starannie przemyślany i rozważony. Do najważniejszych czynników należy zaliczyć: właściwości glebowe, poziom wód gruntowych, ukształtowanie terenu, klimat oraz położenie działki.

      Część sadowniczą należy lokalizować w części południowej i południowo-zachodniej działki, bowiem wystawy wschodnie i wschodnio-północne poza stosunkowo słabym nasłonecznieniem narażone są na wiatry, które w zimie są szczególnie niebezpieczne i powodują masowe wymarzanie sadów. Dlatego konieczne jest tworzenie dla sadu odpowiedniej osłony, np. z drzew ozdobnych. Najgorsza dla sadów jest wystawa północna — zimna i pozbawiona słońca.

      Rozplanowanie drzew i krzewów powinno być realizowane z punktu widzenia potrzeb użytkowych i estetyczno-kompozycyjnych. Stosunkowo mały teren działki, jaki można przeznaczyć na sad, zobowiązuje do jak najlepszego wykorzystania go. Doświadczenia wykazują, że w małych sadach opłaca się sadzenie drzew niskopiennych, bardziej odpornych na wpływy klimatyczne i bardziej wydajnych niż drzewa owocowe normalnej wielkości.
      Drzewa i krzewy owocowe sadzimy rzędami, odstępy między drzewami i rzędami zależą od gatunku drzew i krzewów. Należy przy tym pamiętać, że pod drzewo rosnące pojedynczo przeznacza się przeciętnie około 25 m2 terenu.
      Inną alternatywą dla małych sadów są kolumnowe drzewa owocowe. Owocują mniej wydanie ale zajmują dużo mniej miejsca i mają niewielki system korzeniowy. Podłoże pod te drzewa musi być starannie przygotowane a pień wsparty na paliku. Kolumnowe drzewa owocowe zwykle szybciej owocują i są bardziej odporne na choroby.

      Jakie drzewa należy przewidzieć w części sadowniczej? Przede wszystkim jabłoń, a zwłaszcza niektóre jej odmiany, gdyż drzewo to najrzadziej zawodzi w plonowaniu, a wartości odżywcze jabłek oraz ich przydatność na różne przetwory jest bardzo duża. Owoce wielu odmian jabłek nadają się do długiego przechowywania, a niektóre z nich mogą przeleżeć w piwnicy aż do wiosny przedłużając znacznie okres zaopatrzenia w świeże owoce.
      Oprócz jabłoni warto posadzić śliwy, wiśnie, czereśnie, grusze. Najlepiej wybierać odmiany o wysokiej wartości smakowej, rzadko spotykane na rynku.

      Spośród krzewów należy dać pierwszeństwo porzeczce czarnej i czerwonej zwykle dobrze owocującej. Ponadto warto sadzić maliny i agrest, którego owoce zbierane z krzaka całkowicie dojrzałe są bardzo smaczne. Borówka wysoka również jest wartościowym krzewem godnym polecenia, należy jednak pamiętać, że aby lepiej owocowała należy posadzić przynajmniej dwie odmiany aby mogły się zapylać krzyżowo. Cennym krzewem owocowym jest winorośl, ale zanim zdecydujemy się na jej uprawę musimy dokładnie zastanowić się nad odmianą bo wybór jest bardzo duży.

      W części sadowniczej nie należy zapominać również o niezawodnych truskawkach i poziomkach. Szczególnie wskazana jest uprawa poziomek, które owocują od czerwca do pierwszych mrozów. Ich owoce mają duże wartości odżywcze, dietetyczne i smakowe i zaliczane są do najcenniejszych owoców jagodowych.

Jabłoń

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *