Start » Figa, Hodowla z nasion

Hodowla figi z nasiona

8 czerwca 2012 2 Komentarze

     Figa kojarzy mi się z wyjazdami do Chorwacji, gdzie jest tak stałym elementem krajobrazu jak u nas jabłoń. Coraz chętniej też jest hodowana w naszym kraju uprawiana w pojemniku a przez niektórych również w gruncie – stosując odpowiednie zabezpieczenie w czasie większych mrozów. Wyhodowanie z nasiona nie jest trudne, jednak muszą być to nasiona pobrane z owocu świeżego. Z suszonych fig dostępnych w sklepach nasiona nie wykiełkują. 

     Skąd wziąść świeże figi ? Końcem lata i jesienią są dostępnę w większości hipermarketów a coraz częściej docierają też w tym okresie do małych, dobrze zaopatrzonych sklepików spożywczych oferujących sezonowe owoce. Nasiona pobrane z tych owoców kiełkują w bardzo dużym procencie.
     Najlepiej posadzić jest w doniczce kilka nasiona i z biegiem czasu wyeliminować słabsze i pozostawić w jednej doniczce tylko jedną, tą najsilniejszą. Siewki są bardzo odporne na przesuszenie i nigdy słońca nie jest im za wiele, ale zbyt duże przesuszenie powoduje zahamowanie wzrostu. Na początku przez około pół roku liście zupełnie nie przypominają tych typowych dla figi. Gdy tylko zaczną pojawiać się typowe liście roślina nabiera właściwego dla siebie, pięknego, egzotycznego wyglądu. Należy pamiętać o tym, że roślina potrzebuje dość mocnego nawożenia, wtedy rośnie najlepiej.

Siewki fig

Siewki fig

Figa po 5 miesiącach od wykiełkowania

Figa po 5 miesiącach od wykiełkowania

2 Komentarze »

  • Monika pisze:

    Ja kupilam suszone figi i wszystkie nasionka wykielkowaly :) Suszone nie znaczy niedobre, nawet daktyle w czekoladzie sa zdolne wyrosnac :)

  • admin (author) pisze:

    Ja próbowałem kilka razy z suszonymi figami i nic nie wyszło. Aby potwierdzić to co piszesz będę musiał jeszcze wykonać dalsze testy, ale niewiem czy to jest możliwe skoro figi są kandyzowane. Dzieki za info.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Spam protection by WP Captcha-Free