Start » Hodowla z nasion, Papaja

Trudna hodowla Papaji

23 października 2011 2 Komentarze

Jak dla mnie Papaja to największe wyzwanie hodowlane jak do tej pory. Wszystkie siewki prędzej czy później padały, a miałem ich już kilkanaście. Roślina jest niezwykle wrażliwa na zmianę warunków. Gdzieś przeczytałem w książce, że ta wrażliwoś mija z osiągnięciem przez roślinę wzrostu 15 cm. Niestety Papaja wychodowana w growboxie na wysokość 20 cm umarła po 2 tygodniach po przeniesieniu na połódniowy parapet. Oczywiście nie od razu lecz stopniowo. Hartowanie niestety niewiele tu pomogło. Papaja najlepiej rośnie na zewnątrz gdzie ma dostęp do świeżego i wilgotnego powietrza.
      Mimo wszystko roślina kusi swoją zdolnością do owocowania. W idealnych warunkach potrafi zakwitnąć już po roku od wysiania. Jeżeli liczymy na owoce to musimy wyhodować przynajmniej dwa egzemplarze, męski i żeński. Statystycznie jednak z dziesięciu wysianych nasion połowa to chłopcy a połowa dziewczynki, jednak dopiero można to rozpoznać po kwiatach.

papaja

2 Komentarze »

  • Ola pisze:

    Moja papaja dorosła do 50 cm, stwierdziłam że warto by było spróbować zahartować ją. Nie zmieniałam jej miejsca lokacji tylko co jakiś czas wpuszczałam jej więcej powietrza z zewnątrz. Teraz moja papaja ma 60 cm i trzyma się całkiem dobrze, tylko od czasu do czasu gubi listek. Myślę, że jeszcze oswaja się z warunkami panującymi w pokoju.

  • Michał pisze:

    a miwgl nie rosnie jak kupilem roslinke kolo 15 cm po nie dlugim czasie wypuszczala ciagle nowy listekiza chwile zolknial iodpadal..a jak z nasion to wyrastalo do 5 cm i znowu zolkloi usychalo…szok! tylko z papaja tak mi sie dzieje

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Spam protection by WP Captcha-Free