Start » Sad i warzywa, Warzywa liściowe

Cykoria liściowa

10 marca 2011 2 Komentarze

 cykoria     Cykoria liściowa uprawiana jest dla liści użytkowanych jak sałata na surowo lub duszonych na maśle. Liście cykorii mają specyficzny gorzkawy smak. Zaletą tej rośliny jest to, że można ją “pędzić” w piwnicy i przez całą zimę mieć świeże warzywo. Główka składa się z kilkunastu mięsistych, biało-kremowych liści, ściśle do siebie przylegających. Przyrządza się ją jak sałatę lub spożywa w surówkach z innymi warzywami. Działa pobudzająco na apetyt i trawienie.
      Wymagania klimatyczne i glebowe. Cykoria nie ma dużych wymagań klimatycznych. Rośnie na każdej glebie, byle niepiaszczystej, ale najlepiej odpowiadają jej gleby średnio ciężkie, próchniczne, zasobne w wapń, umiarkowanie wilgotne.
      Nawożenie. Uprawia się ją w 2 roku po oborniku, jak warzywa korzeniowe. Pod cykorię należy dać dość obfite nawożenie, żeby wytworzyła duże korzenie, im silniejsze bowiem będą korzenie, tym silniejsze wyrosną z nich liście w okresie pędzenia zimowego. Przed siewem cykorii daje się na 10 m2 około: 20 dkg saletrzaku, 30 dkg superfosfatu, 30—40 dkg 40-procentowej soli potasowej i po przerywce pogłównie 10 dkg saletry wapniowej.
      Uprawa. Cykorię wysiewa się wprost na zagon w drugiej połowie maja w rzędy co 25 cm, na głębokość 1 —1,5 cm, zużywając na 10 m2 6—8 g nasion. Po wzejściu przerywa się rośliny, zostawiając między nimi odstępy 8—10 cm, zasila saletrą, a potem w miarę potrzeby usuwa chwasty.
      Sprzęt. W październiku wykopuje się korzenie, obcina liście na 3—4 cm nad główką i wszystkie korzenie o średnicy większej od 2 cm przechowuje i używa w zimie do pędzenia. Korzenie można przechowywać zadołowane w gruncie, przykryte słomą lub liśćmi albo w chłodnej piwnicy.
      Pędzenie cykorii. Rozpoczynając pędzenie w piwnicy, dołuje się cykorię w piasku i podlewa. Im niższa jest temperatura pomieszczenia, tym wolniej wyrastają liście i dłużej trwa pędzenie. Średnio pędzenie cykorii trwa ok. 4 tygodni. Korzenie posortowane według grubości i długości przysypujemy ok. 20 cm. warstwą np. piasku. Temperatura podłoża podczas pędzenia powinna wynosić 15-20 C, powietrza o 5-6 stopni mniej. Najlepiej stworzyć warunki bez dostępu światła. Zbiór rozpoczyna się gdy główki osiągną długość 15-18 cm, ścinając je wraz z cienką warstwą korzenia.
      Choroby. Na cykorii może wystąpić mączniak rzekomy oraz rdza cykoriowa (rdzawe skupienia zarodników na spodniej stronie liści). Zwalczanie jak przy sałacie.

Odmiany Cykorii

A GRUMOLO BIONDA – Odmiana przeznaczona do całorocznej uprawy, o lekko gorzkawym smaku. Po wytworzeniu małych rozet można ścinać główki do bezpośredniego spożycia. Poprawia smak surówek. Nie wymaga pędzenia i bielenia. Polecana do uprawy z siewu rzutowego w doniczkach, skrzynkach balkonowych, na tarasach i w gruncie. Nasiona można wysiewać w kilku terminach w celu przedłużenia zbioru.
DI BRUXELLES – Częścią jadalną są wybielone główki, wyrastające w czasie jesienno-zimowego pędzenia z korzeni zebranych na jesieni z pola. Główka pękata z mięsistymi, biało-kremowymi liśćmi, ściśle do siebie przylegającymi. Okres wegetacji trwa 90-100 dni.
PALLA ROSSA – Odmiana o liściach jasnoczerwonych, okrągłych z białymi, falistymi nerwami. Tworzy główki małe, okrągłe. Okres wegetacji trwa 60-70 dni

2 Komentarze »

  • Beata pisze:

    Witam, na mojej działce wyrosła piękna cykoria, a raczej liście. Niestety główki się nie zawiązały, jaki jest tego powód? Proszę o poradę. Dziękuje.

  • admin (author) pisze:

    Korzenie cykorii wykopane jesienią i przesadzone do pojemników wytwarzają zimą zwarte, jasne główki, które używamy w tym okresie do spożycia.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Spam protection by WP Captcha-Free