Cykoria liściowa uprawiana jest dla liści użytkowanych jak sałata na surowo lub duszonych na maśle. Liście cykorii mają specyficzny gorzkawy smak. Zaletą tej rośliny jest to, że można ją „pędzić” w piwnicy i przez całą zimę mieć świeże warzywo. Główka składa się z kilkunastu mięsistych, biało-kremowych liści, ściśle do siebie przylegających. Przyrządza się ją jak sałatę lub spożywa w surówkach z innymi warzywami. Działa pobudzająco na apetyt i trawienie.
Wymagania klimatyczne i glebowe. Cykoria nie ma dużych wymagań klimatycznych. Rośnie na każdej glebie, byle niepiaszczystej, ale najlepiej odpowiadają jej gleby średnio ciężkie, próchniczne, zasobne w wapń, umiarkowanie wilgotne.
Nawożenie. Uprawia się ją w 2 roku po oborniku, jak warzywa korzeniowe. Pod cykorię należy dać dość obfite nawożenie, żeby wytworzyła duże korzenie, im silniejsze bowiem będą korzenie, tym silniejsze wyrosną z nich liście w okresie pędzenia zimowego. Przed siewem cykorii daje się na 10 m2 około: 20 dkg saletrzaku, 30 dkg superfosfatu, 30—40 dkg 40-procentowej soli potasowej i po przerywce pogłównie 10 dkg saletry wapniowej.
Uprawa. Cykorię wysiewa się wprost na zagon w drugiej połowie maja w rzędy co 25 cm, na głębokość 1 —1,5 cm, zużywając na 10 m2 6—8 g nasion. Po wzejściu przerywa się rośliny, zostawiając między nimi odstępy 8—10 cm, zasila saletrą, a potem w miarę potrzeby usuwa chwasty.
Sprzęt. W październiku wykopuje się korzenie, obcina liście na 3—4 cm nad główką i wszystkie korzenie o średnicy większej od 2 cm przechowuje i używa w zimie do pędzenia. Korzenie można przechowywać zadołowane w gruncie, przykryte słomą lub liśćmi albo w chłodnej piwnicy.
Pędzenie cykorii. Rozpoczynając pędzenie w piwnicy, dołuje się cykorię w piasku i podlewa. Im niższa jest temperatura pomieszczenia, tym wolniej wyrastają liście i dłużej trwa pędzenie. Średnio pędzenie cykorii trwa ok. 4 tygodni. Korzenie posortowane według grubości i długości przysypujemy ok. 20 cm. warstwą np. piasku. Temperatura podłoża podczas pędzenia powinna wynosić 15-20 C, powietrza o 5-6 stopni mniej. Najlepiej stworzyć warunki bez dostępu światła. Zbiór rozpoczyna się gdy główki osiągną długość 15-18 cm, ścinając je wraz z cienką warstwą korzenia.
Choroby. Na cykorii może wystąpić mączniak rzekomy oraz rdza cykoriowa (rdzawe skupienia zarodników na spodniej stronie liści). Zwalczanie jak przy sałacie.
Odmiany Cykorii
A GRUMOLO BIONDA – Odmiana przeznaczona do całorocznej uprawy, o lekko gorzkawym smaku. Po wytworzeniu małych rozet można ścinać główki do bezpośredniego spożycia. Poprawia smak surówek. Nie wymaga pędzenia i bielenia. Polecana do uprawy z siewu rzutowego w doniczkach, skrzynkach balkonowych, na tarasach i w gruncie. Nasiona można wysiewać w kilku terminach w celu przedłużenia zbioru.
DI BRUXELLES – Częścią jadalną są wybielone główki, wyrastające w czasie jesienno-zimowego pędzenia z korzeni zebranych na jesieni z pola. Główka pękata z mięsistymi, biało-kremowymi liśćmi, ściśle do siebie przylegającymi. Okres wegetacji trwa 90-100 dni.
PALLA ROSSA – Odmiana o liściach jasnoczerwonych, okrągłych z białymi, falistymi nerwami. Tworzy główki małe, okrągłe. Okres wegetacji trwa 60-70 dni
2 komentarze