Z nadejściem krótkich i zimnych dni, kiedy trudno jest cokolwiek hodować nawet na południowym parapecie, warto jest zbudować growboxa, czyli małą skrzynkę, w której rośliny będą się czuły jak w środku lata. Hodowcy amatorzy często wykorzystują takie „urządzenia” do uprawy marihuany ale oczywiście można tam hodować warzywa lub rośliny egzotyczne.
Do budowy grwoboxa zostały wykorzystane płyty MDF na ścianki oraz płyty pilśniowe na drzwiczki i tylną ścianę. Całość została w środku oklejona zwykłą folią aluminiową po to aby lepiej rozpraszało się światło. Jako oświetlenie zastosowałem dwie żarówki energooszczędne, jedna o mocy 20W i barwie 6500K (kelwinów) czyli zimna i druga o mocy 11W i barwie 2700K czyli ciepła. Żarówki o barwie 6500K są coraz trudniej dostępne w sklepach, a są najważniejsze przy sztucznym oświetleniu roślin ponieważ ta barwa światła jest wymagana do przyrostu masy zielonej roślin, natomiast zwykłe żarówki o barwie 2700K, których pełno jest w sklepach są potrzebne podczas kwitnienia. Żarówki o barwie 6500K można kupić w sklepach zoologicznych. W sumie obydwie żarówki dają jasność około 2000 lumenów co całkiem wystarcza na tak małego growboxa. W przybliżeniu można liczyć, że na 1m3 powinno przypadać około 30.000 lumenów. Całym oświetleniem steruje programator czasowy, który włącza oświetlenie codziennie o 7:00 i wyłącza o 01:00 w nocy co daje w sumie 18 godzin sztucznego dnia. Całość wisi w kotłowni, gdzie panuje stała temperatura 26 stopni, nie używam żadnej wentylacji bo tą rolę spełniają nieszczelne drzwiczki. Rośliny bardzo dobrze rozwijają się takich warunkach ale to dopiero pierwszy sezon testów więc na podsumowanie przyjdzie jeszcze czas, ale już teraz można wyciągnąć kilka wniosków. Niektóre rośliny hodowane w takich warunkach są bardziej delikatne niż hodowane w naturalnym środowisku, bardzo dobrze rosną w growboxie cytrusy. Wilgotność powietrza jest dość duża i nie trzeba zbyt często podlewać takiej uprawy ale i tak zagląda się tam codziennie bo taka hodowla w zimie sprawia dużo satysfakcji.
Zachęcony efektami, przygotowuję jeszcze drugą wersje growboxa tym razem z oświetleniem led, które podobne jest najbardziej wydajne ze względu na to że rośliny potrafią wykorzystać 95% światła emitowanego przez diody.

Uprawa domowa

Uprawa domowa

Kategorie:

4 komentarze

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *