Od czasu kiedy poczytałem na temat papaji jak szybko rośnie i jakie smaczne wydaje owoce nawet już w pierszym roku po zasianiu obsesyjnie zapragnąłem ją mieć. Zjeździłem wszystkie większe sklepy i hipermarkety w promieniu 100 km i niegdzie nie można było jej dostać i pojawiło się pytanie: Gdzie można kupić papaje?
Zakup nasiona w internecie nie wchodził w rachubę, bo nie o to chodzi w tym sporcie. Okazało się, że wystarczy poczekać do jesieni, wtedy pojawił się wysyp papaji w sklepach. Były w co drugim lepszym sklepie spożywczym i prawie każdym hipermarkecie. Z wielką radością kupiłem papaje (około 7 zł za sztukę), a z jeszcze większą radością ją zjadłem bo była przepyszna. Zostało po niej kilkadziesiąt nasion, które bardzo dobrze kiełkują. Więc podjąłem próby hodowli w różnych warunkach. Po wielu nieudanych próbach, w końcu udało mi się wychodować papaje z nasiona. Wcześniej wszystkie siewki po osiągnięciu wysokości około 5 cm usychały, a próbowałem je trzymać w różnych warunkach, w słońcu, w cieniu, i w różnej ziemi ale zawsze kończyło się tak samo.
      Dopiero do skutecznego wyhodowania papaji posużył mi growbox, który zamontowałem w kotłowni. Papaja wykiełkowała we włóknach kokosowych i hodowana jest hydroponicznie w doniczce wypełnionej keramzytem. Wygląda delikatnie ale to i tak okaz, który najdłużej się utrzymuje. Jakby co mam jeszcze sporo nasion do testów.

papaja_z_nasiona

Kategorie:

19 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *