W ogrodzie przydomowym warzywa uprawia się najczęściej na zagonach szerokości 120 cm przedeptanych bruzdą szerokości 30 cm (przy głębokich bruzdach następuje szybkie przesychanie ziemi). Przy tym sposobie uprawy wygodniej jest siać czy sadzić rośliny w poprzek zagona, co ułatwia pracę. Bardziej polecana jednak, szczególnie przy większych nawierzchniach poszczególnych warzyw, jest uprawa „na płask” (bez zagonów), ponieważ umożliwia zmechanizowanie zabiegów uprawowych i pielęgnacyjnych.                                   
      Większość warzyw uprawiana jest z siewu wprost do gruntu. Jest to najprostsza i najtańsza metoda uprawy jedyna zresztą dla gatunków nie znoszących przesadzania. Terminy siewu warzyw do gruntu zależą od wrażliwości roślin na niskie temperatury, klimatu oraz od przeznaczenia produkcji (na spożycie bezpośrednie w różnych porach roku, na przechowanie zimowe, na konserwy). Siew wiosenny rozpoczyna się zaraz po obeschnięciu ziemi, co przy wczesnej wiośnie nastąpić może nawet w końcu marca. Najpierw wysiewa się jako przedplony: rzodkiew letnią, szpinak, rzodkiewkę, sałatę wczesną, koper, a następnie groch, marchew, pietruszkę, szczaw, pasternak, pory i cebulę. Nieco później (po 10 kwietnia) sieje się buraki. Około połowy maja można wysiewać fasolę, ogórki, dynię, kukurydzę.
Wiosenną marchew i buraki sieje się w różnych terminach, zależnie od przeznaczenia zbiorów. Marchew na zbiór najwcześniejszy sieje się w marcu lub na początku kwietnia, na zbiór letni i wczesnowiosenny w kwietniu, na zimowe przechowanie — od początku maja (odmiany późne) do połowy czerwca (odmiany średnio wczesne). Buraki na zbiór wczesny wysiewa się w połowie kwietnia, na zbiór jesienno-zimowy – od połowy maja do końca czerwca. Rośliny poplonowe, o krótkim okresie wegetacji, przeznaczone na zbiór jesienny sieje się latem. Do połowy lipca siać można fasolę szparagową, na początku lipca sieje się rzodkiew letnią i zimową, w połowie lipca — kapustę pekińską, w połowie sierpnia — szpinak, od końca lipca przez cały sierpień — roszponkę. W sierpniu wysiewa się również sałatę i rzodkiewkę. Ze względu na niedobory wody w glebie latem, siać należy głębiej, lekko przywałować oraz podlewać w miarę potrzeby aż do wschodów.
      W początkach września siejemy sałatę zimową i szpinak przeznaczone na zbiór wczesnowiosenny. Wybierać należy odmiany wytrzymałe na mróz. Siew przedzimowy nasion marchwi, pietrószki i kopru przyspiesza zbiory o dwa tygodnie. Wysiać trzeba tuż przed nadejściem mrozów i tylko na glebach lekkich, nie podmokłych i nie zaskorupiających się.

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *