Od maja do późnej jesieni ogródki dostarczają pięknych, żywych kwiatów. Można też je znaleźć w polu, w lesie i na łące. Aby kwiaty naprawdę zdobiły mieszkanie, trzeba je umiejętnie ustawić w odpowiednim wazonie. Warto mieć kilka wazonów różnego rodzaju i dobierać je zależnie od typu roślin. Goździki, bez, groszek pachnący i róże szlachetne najładniej wyglądają w szklanych i porcelanowych wazonach. Dla georginii, piwonii, mieczyków, malw i słoneczników najodpowiedniejsze są duże gliniane wazony ludowe (mogą być i dzbany), najlepiej gładkie lub tylko skromnie zdobione. W siwakach ciemnoszarych lub prawie czarnych, szczególnie ładnie wyglądają cynie, łubiny, astry, floksy, złocienie polne (rumianki), nasturcje, nagietki, kaczeńce, chabry i maki polne, a także kwitnące gałęzie krzewów i drzew.
Kwiatów dużych, jak piwonie czy georginie, nie trzeba łączyć w duże wiązanki lecz wkładać do wazonu po kilka. Wiązanki z kwiatów średniej wielkości (np. astrów) mogą być gęściejsze, lecz łodygi powinny być rozłożone luźno, a kwiaty powinny znajdować się na jednej wysokości. A jak łączyć kolory? Najmniej ryzykowne są wiązanki kwiatów jednego gatunku i o jednej barwie, można też spróbować łączyć kilka odcieni jednej barwy (np. ostróżki bladoniebieskie, niebieskie i szafirowe).
     Bardzo ładne są bukiety z kwiatów jednego gatunku, lecz o zdecydowanie różnych kolorach, np. różnobarwnych cynii. Wiązanki mieszane najładniej wyglądają, gdy połączy się rośliny rosnące w jednakowych warunkach. Mogą to być np. bukiety polnych kąkoli, maków, chabrów i rumianków z dodatkiem paru kłosów lub bukiety łąkowe z niezapominajek, wełnianki i delikatnych traw. Ładne są też bukiety jesienne z gałązek okrytych czerwieniejącymi i żółknącymi liśćmi i barwnymi owocami.

Aby przedłużyć życie kwiatów ciętych trzeba przestrzegać następujących zasad:
– kwiaty ciąć rano lub wieczorem, a w razie suszy przed ścinaniem kwiatów rośliny obficie podlać;
– przed wstawieniem do wazonu przyciąć końce pędów ostrym nożem;
– na pędach zdrewniałych (np. bzów, jaśminów, róż) zrobić kilka nacięć;
– codziennie zmieniać wodę w wazonie, obmywając przy tym i przycinając końce pędów;
– nie ustawiać wazonów w zbyt ciepłym miejscu;
– na noc stawiać obok otwartego okna lub wynosić do najchłodniejszego pomieszczenia.

Kwiaty do wazonu

Kwiaty do wazonu

Kategorie:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *